آرشیو مطالب :

سفره مالیات بزرگتر می‌شود؟

اخبار بازار ایران – در آمارهای سازمان امورمالیاتی حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان فرارمالیاتی وجود دارد که بار این مالیات‌ستانی را به گردن دهک‌های ضعیف و کارگران و کارمندان انداخته که حقوق مشخصی دارند و باید از جای مشخصی آن را دریافت کنند.

بخش عمده مالیات ارزش افزوده هم که از مصرف‌کننده گرفته می‌شود درحالیکه باید تولیدکنندگان محصول آن را پرداخت کنند! ایران بدترین نظام‌های مالیاتی را در بین کشورهای هم‌رده خود دارد، چراکه بخش مستمندان بیشتری سهم را در پرداخت مالیات دارند و ثروتمندان که اغلب صاحب مشاغل و بنگاه‌های بزرگ هستند از زیربار پرداخت مالیات فرار می‌کنند. البته این همه ماجرا نیست. دولت‌ها برای تامین بودجه خود باید راه‌های درآمدی مختلفی داشته باشند تا در بتوانند از پایداربودن این آن اطمینان حاصل کرده و نگران کسری بودجه نباشند، چراکه بخش عمده‌ای از مشکلات امروز در حوزه تورم ۴۵ درصدی و نقدینگی و رشد پایه پولی و کاهش ارزش ريال همین کسری بودجه است که در بودجه سال ۱۴۰۰ این رقم به ۳۷۰ هزار میلیارد تومان یعنی کمتر از نیمی ‌از کل بودجه کشور است وتبعات سنگینی برای کشور خواهد داشت، همانطور که در سال‌های متمادی عوارض آن را دیدیم. متاسفانه بودجه ایران از قبل و بعد از انقلاب به نفت وابسته بوده است، قبل از انقلاب قابل درک است چراکه در آن دوران ایران چیزی جز نفت برای فروش و اداره کشور نداشت و جمعیت هم در حدود ۳۰ میلیون نفر بود و درآمدهای نفتی هنگفت کفاف اداره کشور را می‌داد هرچند مالیات هم اخذ می‌شد اما بعد از انقلاب با روی کارآمدن نظام اسلامی؛ تحریم هم آغاز شد و از آن زمان فروش نفت ایران که مهمترین منبع درآمدی کشور بود با مشکل مواجه شد. در همه این سال‌ها دولت‌ها به‌دنبال تغییر ساختار بودجه برای کاهش وابستگی به نفت بودند اما دلار نفتی بیش از پیش زیر دندان بودجه‌نویسان مزه کرده بود حالا باشدت یافتن تحریم‌های نفتی محاسبات برهم‌خورده است و هر سال کسری بیشتری به بودجه تحمیل می‌شود.

 مالیات‌ستانی راهی مطمئن، اما…

در کنار نفت دولت منابع درآمدی متعددی را هم در بودجه مطرح کرده که مالیات‌ستانی یکی از آنهاست؛ در برنامه‌های پیش‌بینی شده تا سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه از طریق مالیات تامین شود که این رقم‌ها می‌تواند کسری بودجه و عوارض ناشی از آن را به شکل قابل‌توجهی کاهش دهد، اما مشکل اصلی میزان مالیات‌ستانی نیست مشکل اصلی نبود نظام مالیات‌ستانی دقیق است. نظامی‌ که سال گذشته ۷۰۰ میلیون تومان بودجه برای اصلاح و استقرار آن تعیین شد ولی نتیجه چه شد؟ هیچ! نظام مالیاتی ایران از آن دسته نظام‌هایی است که راه دروهای زیادی دارد. جز بخشی از بخش خصوصی و دولتی که براساس صورت‌های مالی سالانه باید مالیات بدهند بخش‌هایی هم هستند که هیچ حساب و کتابی از آنها مشخص نیست که هم بخش خصوصی را شامل می‌شود و هم شبهه دولتی و حتی نهادهایی که ورود به حساب و کتاب و مالی آنها خط‌قرمز بخشی از حکومت است عجیب‌تر اینکه برخی از نهادها با وجود دریافت بودجه دولتی بدون کوچکترین خروجی برای منافع عمومی ‌از پرداخت مالیات معاف شده‌اند! همه اینها موانعی برای اجرای نظام مالیاتی دقیق است و تازمانیکه تبعیض در دریافت مالیات وجود دارد بعید است که بتوان در این بخش شاهد اتفاق امیدوارکننده‌ای بود.

 تولید زیربار تورم و کروناست

سرجمع مالیات‌دهندگان مردم و بخش‌های تولیدی در حوزه خدمات و صنعت و کشاورزی است که با افزایش تورم کمرشکن در حداقل یکی دو سال اخیر در گوشه رینگ اقتصاد گیرافتاده و از هر طرف مشت می‌خورد. تولید ناخالص و خالص ملی آسیب جدی دیده و بسیاری از بنگاه‌ها تخته شده‌اند؛ درآمد بسیاری نصف و یا کلا از دست رفته است؛ با این حال اصناف در همه رده‌ها همیشه مالیات خود را  پرداخت کرده و پرداخت می‌کنند ولی با توجه به شرایط حاضر اقتصادی و فرار مالیاتی ثروتمندان؛ گرفتن مالیات از بنگاه‌های تولیدی چندان امکان‌پذیر نیست چه برسد به اینکه درصدهای مالیاتی افزایش یابد. البته که افزایش مالیات به دولت کمک می‌کند و در نهایت اثر آن همه جامعه را متاثر خواهد کرد اما نباید از این نکته گذشت که تا وقتی اقتصاد رونق نگیرد و کسب‌وکارها نتوانند در وضعیت درآمدی بهتری قرار بگیرند، قطعا فرضیه افزایش درآمدهای مالیاتی تا ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی محقق نخواهد شد. این فلسفه نیست و مساله‌ای روشن است و همه این موضوع را می‌دانند. تا تولیدی صورت نگیرد، فروشی هم نخواهد بود پس باید قید درآمد را هم زد. برآیند این شرایط این است که چهار سال یا چهل سال فرقی نمی‌کند تا ساختار اقتصادی اصلاح نشود تا زمانیکه مردم به حکومت اعتماد نکنند و تا زمانیکه مالیات برای همه افراد جامعه هوشمندانه و عادلانه تصمیم نگیرد این وضعیت ادامه خواهد داشت. بهتر بود قبل از مطرح‌شدن این خواسته از سوی وزیر اقتصاد درباره راهکارهای کاهش تورم و برداشته‌شدن تحریم‌ها و کاهش هزینه‌های جاری دولت و اصلاح ساختار بودجه و حذف ردیف‌هایی از آن، که هیچ خروجی‌ای هم ندارد صحبت می‌کرد.

 منبع: آرمان ملی
09شهریور

با گران‌فروشان لاستیک خودرو برخورد می شود

در پی تمام بحث‌ها ‌و بررسی‌ها پیرامون درخواست تولیدکنندگان تایر برای افزایش‌ ۱۵ درصدی قیمت تایر خودروها، در...

09شهریور

قیمت طلای جهانی بالا رفت

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر افت ارزش دلار، صعود کرد.

09شهریور

انتقاد رییس کانون بانک‌های خصوصی از تسهیلات تکلیفی

رئیس کانون بانک های خصوصی با اشاره به متناقض بودن مقررات بانکی از وجود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی در...

09شهریور

افزایش شدید تورم آلمان

تورم آلمان به بالاترین سطح ۲۷ سال اخیر رسید.

09شهریور

ارزش لیر بالا رفت

ارزش پول ملی ترکیه مقابل دلار به بالاترین سطح یک ماه اخیر خود رسید.

09شهریور

خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع شد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که هرگونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا...

09شهریور

زنگ خطر برای بزرگان رمز ارز

با افزایش روزافزون اقبال مردم به صنعت بلاک‌چین، پروژه‌های نوپا برای بزرگان دردسرساز می‌شوند. افزایش تعداد...

09شهریور

ارزش سهام عدالت کاهش یافت

ارزش سهام عدالت در مقایسه با روز قبل، ۲.۴درصد کاهش یافت.

09شهریور

اختصاص کارت اعتباری تا ۳۰ میلیونی به خریداران لوازم خانگی

دبیر انجمن لوازم خانگی ایران از اجرایی شدن طرح خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری تا سقف ۳۰ میلیون تومان خبر داد.

09شهریور

نماد یک شرکت ارتباطاتی در بورس درج شد

شرکت انتقال داده های آسیاتک با نماد "آسیاتک" در فهرست نرخ‌ های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

09شهریور

دنیا به سمت اعتبار رفته است/ تسهیلات با طرح کارت اعتباری به هدف می‌خورد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: حرکت به سمت اعتبار آن هم از طریق کارت اعتباری، اقدامی مثبت است که دنیا...

09شهریور

زنجیره اعتبار جایگزین یارانه پنهان بخش تولید شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر لزوم جایگزینی یارانه‌های پنهان بخش تولید با تخصیص این منابع در قالب زنجیره اعتبار...

09شهریور

تخصیص کارت اعتباری ضامن ایجاد تحولی عظیم در کشور خواهد بود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح تخصیص کارت اعتباری تحولی عظیم در اشتغال، تولید و رونق اقتصادی ایجاد خواهد کرد...

09شهریور

معاون حقوقی رئیس جمهور؛ «تنش با رسانه و حاشیه برای دولت» یا «تعامل سازنده»؟ / انتخاب رئیسی کدام است؟!

یک معاون حقوقی مناسب، می تواند تعامل آفرین و آرامش زا باشد و یک معاون حقوقی تندرو، در وهله اول، خود دولت و رئیس...

09شهریور

خودروسازان باز هم به قول خود برای افزایش تولید عمل نکردند

علیرغم وعده‌های چند باره خودروسازان برای افزایش تولید، آمارهای ۵ ماهه نخست سال جاری حاکی از ثبات تیراژ تولید در...

09شهریور

ریزش نرخ ارز حریف کدام خودروهای بازار شد؟

همزمان با ورود نرخ دلار به کانال ۲۵ هزار تومانی روند افزایش قیمت ها در اکثر خودروهای موجود در بازار متوقف شد.