سیستم عامل جدید اپل و چالش های پیش رو

موبنا – محمد امین ناهید - سیستم عامل اپل با نام Snow Leopard ( پلنگ برفی ) به تازگی در اختیار دوستداران سیستم عامل های اپل قرار گرفته است. این سیستم عامل در واقع کامل شده سیستم عامل قبلی اپل با نام Leopard است و از سرعت و امکانات بالایی برخوردار است. یکی از اصلی ترین خصوصیات این سیستم عامل جدید قیمت ارزان 30 دلاری آن است.

سال هاست اپل با مایکروسافت در حوزه سیستم عامل ها رقابت می کند.  البته تا کنون موفقیت چشمگیری در این راه بدست نیاورده است. نمی توان منکر رشد استفاده از سیستم عامل های اپل در چهار سال گذشته شد. ولی نمودار این رشد از شیب زیادی برخوردار نیست. شاید اصلی ترین دلیل قیمت گذاری پایین سیستم عامل “پلنگ برفی ” از سوی اپل ، رقابت با مایکروسافت باشد.

چرا سیستم عامل اپل تاکنون موفق نشده سهم زیادی از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت را بدست آورد. این سوال وقتی جدی تر می شود که بدانیم در حوزه هایی مانند سرعت کاربری و زیبایی محیط سیستم عامل ، “پلنگ برفی” حتی از ویندوز ” ویستا ” نیز قوی تر است. حتی از لحاظ امنیتی هم این سیستم عامل نسبت به ویندوز کاملاً امن است.

اولین و مهم ترین عیب سیستم عامل اپل عدم سازگاری بسیاری از نرم افزارها و بازی ها با این سیستم عامل است. به دلیل اینکه کاربران اپل هنوز در دنیا به رقم قابل توجهی نرسیده ، شرکت های تولید کننده نرم افزار هم ترجیح می دهند وقت خود را به امور مهم تری نسبت به سازگار کردن نرم افزارهای خود با سیستم عامل اپل اختصاص دهند. البته بسیاری از شرکت ها مانند Adobe به سیستم عامل اپل توجه زیادی دارند تا حدی که بعضی مواقع نسخه اپل نرم افزارهای خود را زودتر از نسخه ویندوز آن به بازار عرضه می کند. به تازگی حتی مایکروسافت هم برای بالاتر بردن فروش نرم افزارهای آفیس خود ، نسخه 2007 این نرم افزارها را سازگار با سیستم عامل اپل به بازار عرضه کرده است. اما با وجود این پیشرفت ها هنوز تا سازگاری تمام نرم افزارهای ویندوز با اپل زمان زیادی باقی مانده است.

مشکل دیگر این سیستم عامل عدم سازگاری کامل آن با کامپیوترهای غیر اپل است. همانطور که می دانید اپل در هر دو حوزه تولید سخت افزار و نرم افزار فعال است. به همین دلیل هم سیستم عامل این شرکت با کامپیوترها و لپ تاپ های اپل کاملاً سازگار است. اما وقتی نوبت به PC ها می رسد ، نصب این سیستم عامل با مشکلاتی همراه می شود. البته از زمانی که کامیپوترهای اپل با پردازنده های اینتل ساخته می شوند مشکل سازگاری سیستم عامل های اپل با PC ها تا حدی بر طرف شده است.

به گفته کارشناسان پیشرفت سیستم عامل اپل در سال های گذشته بیشتر به دلیل نا موفق بودن مایکروسافت در عرضه دیر هنگام ویندوز ویستا بوده است. از سوی دیگر در نهایت هم این سیستم عامل موفق نشده آن طور که باید انتظارات کاربران را جامه عمل بپوشاند. به نظر می رسد با عرضه ویندوز 7 سرعت رشد فراگیر شدن سیستم عامل های اپل نیز کاهش یابد. چراکه این نسخه از ویندوز به گفته مایکروسافت به شاهکاری به بدیل می ماند.

به هر صورت با توجه به مطالب فوق انتظار نمی رود حداقل در کوتاه مدت اپل بتواند موفقیت خاصی در برابر ویندوز مایکروسافت در بازار سیستم عامل ها کسب کند. 
19/15