شش دلیل موفقیت اپل در بازار جهانی

موبنا – محمد امین ناهید – شرکت اپل امروزه به عنوان یکی از موفق ترین و سود ده ترین شرکت های دره سیلیکون ، آن هم در اوج بحران اقتصادی ، شناخته می شود. پر واضح است که این موفقیت یک شبه پدیدار نشده و مراحل زیادی برای نیل به آن طی شده است. در ادامه به تفکیک به بررسی چندین عامل موفقیت شرکت اپل در بازارهای جهانی می پردازیم.

خلاقیت

به جرات می توان به اپل لقب یکی از خلاق ترین شرکت های دنیا را داد. خلاقیت این شرکت به حدی است که بیشتر محصولات آن توانسته اند خود خط مشی سایر شرکت ها در تولید محصولات مشابه باشند. به عنوان نمونه به انقلاب  iPod و یا iPhone توجه کنید. حتی لپ تاپ نازک Macbook Air هم توانسته با خلاقیت بی نظیر به کار رفته در طراحی آن ، بسیاری از شرکت ها را به تقلید از خود وا دارد.

 

جهت دهی به بازار

پر بی راه نیست که بگوییم امروزه در برخی حوزه ها ، محصولات اپل است که سطح توقع مردم را تعیین می کنند. به عنوان نمونه تا Macbook Air نبود کسی انتظار نداشت که لپ تاپی داشته باشد تا به سادگی در یک پاکت نامه A4 جای بگیرد ولی امروزه این انتظاری ساده و پیش پا افتاده محسوب می شود! همین جهت دهی به بازار موجب شده تا چشم مشتریان همواره به دستان اپل برای عرضه محصول انقلابی دیگری باشد.

 

تجارت به دور از تعصب

زمانی که فرمت mp3 به بازار آمد ، شرکت سونی به دلیل داشتن فرمت مشابه برای ضبط آهنگ ها از پذیرفتن آن روی دستگاه های پخش موسیقی خود اجتناب ورزید. همین تعصب بیجا موجب شد که سونی از قافله پخش کننده های مالتی مدیای قابل حمل تا دو سال عقب بیافتد. شرکت اپل هم تا مدت ها گرفتار تعصب های بیجا بود تا زمانی که استیو جابز دوباره وارد این شرکت شد. سیاست گذشته اپل بر این امر استوار بود که این شرکت روی کامپیوتر و لپ تاپ های خود تنها از سیستم عامل MAC OS استفاده می کرد و توجهی به بازار بزرگ PC های با سیستم عامل ویندوز نداشت. اما هم اکنون این سنت از بین رفته و کامپیوتر و لپ تاپ های این شرکت توانایی اجرای سیستم عامل ویندوز مایکروسافت را هم دارند. همین تصمیم به ظاهر ساده موجب شده تا فروش محصولاتی مانند PC و لپ تاپ این شرکت به میزان حداقل 50 درصد رشد کند.

 

زمان شناسی

عامل دیگری که در موفقیت این شرکت سهم عمده ای داشته است زمان شناسی آن در عرضه محصولاتش به بازار بوده است. تنها خلاقیت نمی تواند موفقیت یک محصول را تضمین کند بلکه زمان معرفی و عرضه محصول خلاقانه نیز اهمیت بسیاری در موفقیت آن دارد. چه بسیار ایده هایی که به دلیل جلوتر بودن از زمان خود مورد توجه قرار نگرفته و از بین رفته اند.

 

تولید یکجای نرم افزار و سخت افزار

امروزه کمتر شرکتی در دنیا وجود دارد که نرم افزار و هم سخت افزار تولید کند. کاربران اپل همواره از سادگی کار و روانی نرم افزارهای طراحی شده برای دستگاه های این شرکت ابراز رضایت کرده اند. اصلی ترین دلیل این امر تولید سخت افزار و نرم افزار توسط شرکتی واحد است. این امر موجب شده است که سخت افزار و نرم افزار تولید شده توسط این شرکت به طور کامل با هم سازگار باشند.

 

 استیو جابز

شاید اگر تمام این مقاله را تنها به نقش عمده این فرد در موفقیت  اپل اختصاص می دادیم حق مطلب ادا می شد. بسیاری از کارشناسان حضور جابز را اصلی ترین دلیل موفقیت روز افزون این شرکت می دانند که البته نظر نگارنده این سطور نیز از این نظرات مستثنی نیست. پس از بازگشت مجدد استیو به اپل گویی روحی دوباره به کالبد این شرکت دمیده شد به شکلی که در کمتر از یک سال اپل از یک شرکت زیان ده به یکی از پر سود ترین شرکت های دره سیلیکون بدل گردید. امروزه استیو با سرطان پانکراست خود در حال جدال زدن است که این امر بسیاری از دوستداران اپل را نسبت به آینده این شرکت نگران ساخته است.  20/19