ایسنا :

تلاش برای دسترسی همگانی به ارتباطات امن و باکیفیت

یکی از چشم‌اندازهای پیش‌بینی شده برای حوزه ICT، دسترسی همگانی به ارتباطات امن، باکیفیت و با نرخ مناسب در هر زمان و مکان است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رضا تقی‌پور – وزیر پیشنهادی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات – با بیان این مطلب اظهار کرد: در همین راستا، یکی دیگر از چشم‌اندازهای در نظر گرفته شده، به روزرسانی خدمات ارتباطی است.
وی افزود: از دیگر چشم‌اندازهایی که ازسوی اینجانب برای بخش ICT تعریف شده می‌توان به کاهش شکاف دیجیتالی از طریق ایجاد درگاه‌های ارتباطی و گسترش فرصت‌های دیجیتالی و همچنین فراهم آوردن شرایط لازم به منظور دسترسی ارزان و آسان به اطلاعات برای عموم مردم با حفظ حریم خصوصی آن‌ها اشاره کرد.
تقی‌پور با اشاره به سیاست‌ها و اهداف کلی تدوین شده از سوی وی برای بخش ICT گفت: توسعه فن‌آوری اطلاعات و آینده نگری درباره آثار و تحولات IT در سطح ملی و جهانی از جمله سیاست‌های تدوین شده در این حوزه است.
وی ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا با همکاری فعالان و نخبگان حوزه ICT و همچنین با حضور موثر در اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، نقش کشور در تصمیم‌گیری‌های جهانی را ارتقاء و سهم ایران در بازار جهانی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات را بالا ببریم.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با اشاره به سیاست‌های ابلاغی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: در صورت توفیق خدمت‌گذاری، سیاست توسعه آزادسازی و خصوصی‌سازی در ارایه خدمات ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات را به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد.
او با اشاره به اهداف کلان تعریف شده در راستای تحقق سیاست‌های تدوینی نیز اظهار کرد: بهبود فضای سرمایه‌گذاری و کسب کار و ارتقاء بهره‌وری بخش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از جمله اهدافی است که برای اجرای هر کدام از آن‌ها برنامه‌های مشخص و کاملی طراحی و آماده شده است.
وی ادامه داد: توسعه و تأمین زیرساخت‌های ارتباطی مورد نیاز بخش‌های دولتی و غیردولتی همچنین به کارگیری فن‌آوری های نوین در شبکه‌های مادر مخابراتی از دیگر اهداف کلانی محسوب می‌شوند که در جهت تحقق سیاست‌ها و چشم‌انداز حوزه ICT تعریف و برنامه‌ریزی شده است.
تقی‌پور آزادسازی و توسعه رقابت‌پذیری در ارایه سرویس‌های پستی را یک هدف مهم در راستای خدمت‌رسانی مطلوب به مردم دانست و اظهار کرد: در همین راستا خصوصی‌سازی شرکت پست و برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های کاربردی برای بهبود بیش از پیش دسترسی عمومی به خدمات پایه پستی به صورت جدی مد نظر بوده و پیگیری خواهد شد.
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات درباره راهبردهای تعریف شده برای استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش خصوصی برای کمک به توسعه و ارایه خدمات در بخش ICT گفت: باید بسترسازی لازم برای مشارکت بخش غیردولتی در این حوزه صورت گیرد.
وی افزود: در همین راستا تلاش می‌کنیم تا شرایط رقابت، عدم تبعیض و جلوگیری از ایجاد انحصار برای توسعه مشارکت بخش غیردولتی در این حوزه متناسب با نیاز بازار ایجاد شود.