ایسنا :

افزایش صادرات در گرو رشد ضریب نفوذ اینترنت

مشاهدات موجود در کشورها نشان دهنده این موضوع است که کشورهایی که ضریب نفوذ اینترنت بالاتری دارند، در مقایسه با کشورهایی که ضریب پایین‌تر نفوذ اینترنت را دارا هستند از صادرات بیش‌تری برخوردار هستند و رشد سریع اینترنت به وسیله کاهش هزینه جست‌وجو، ارتباطات، تبلیغات و ورود بنگاه‌ها به بازارهای جدید، به افزایش صادرات کشورها منجر شده است.

لزوم شناخت و استفاده از دنیای مجازی جهت تسهیل امور تجاری    
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رضا میرعسگری – کارشناس – با اشاره به لزوم شناخت و استفاده از دنیای مجازی جهت تسهیل امور تجاری گفت: بررسی تاثیرات گسترش تجارت الکترونیک از طریق اینترنت بر جریان‌های تجاری در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی صورت گرفت.
به گفته او نتایج این تحقیق می‌تواند ترغیب کننده صادرکنندگان، جهت انجام تجارت به صورت الکترونیکی به واسطه کاهش هزینه مبادله و هزینه‌های ورود به بازارهای خارجی باشد. درواقع نتایج این تحقیق، از بعد نظری و تجربی کارا بودن تجارت الکترونیک مبتنی بر اینترنت را نشان داده و مشوقی برای سیاستگذاران در فراهم ساختن بسترها و زیرساخت‌های تجارت الکترونیک است زیرا اقدام در این جهت می‌تواند توسعه صادرات و افزایش رفاه عمومی را به دنبال داشته باشد.
او ادامه داد: همچنین این تحقیق می‌تواند گامی در جهت غنی‌سازی منابع تحقیقی و علمی کشور در زمینه ارتباط تجارت الکترونیک از طریق اینترنت و تجارت بین‌الملل باشد.
وی ارزیابی اثر گسترش تجارت الکترونیک از طریق اینترنت بر حجم کل تجارت دوجانبه از طریق کاهش هزینه ورود به یک بازار و نیز ارزیابی اثر گسترش تجارت الکترونیک از طریق اینترنت بر نقش فاصله جغرافیایی در تجارت بین‌الملل را مهمترین اهداف تحقیق حاضر دانست.
این کارشناس افزود: نتایج این تحقیق از بعد نظری و تجربی کارا بودن تجارت الکترونیک مبتنی بر اینترنت را نشان داده و مشوقی برای سیاستگذاران در فراهم ساختن بسترها و زیرساخت‌های تجارت الکترونیک است، زیرا اقدام در این جهت می‌تواند توسعه صادرات و افزایش رفاه عمومی را به دنبال داشته باشد.
میرعسگری با توجه به دیگر نتایج این پژوهش گفت: همچنین این تحقیق می‌تواند گامی در جهت غنی‌سازی منابع تحقیقی و علمی کشور در زمینه ارتباط تجارت الکترونیکی از طریق اینترنت و تجارت بین‌الملل باشد.
بنا بر اعلام در این تحقیق، تدوین برنامه بلندمدت در زمینه استقرار تجارت الکترونیک، با ضمانت اجرایی قوی، ایجاد اتوماسیون در ادارات دولتی و راه‌اندازی شبکه‌های داخلی و گسترش استفاده از اینترنت، ترویج فرهنگ استفاده از اینترنت و تجارت الکترونیک (با استفاده از نهادهای آموزشی صدا و سیما)، افزایش امکان دسترسی عموم به اینترنت، از طریق توسعه سایت‌ها و ISPها و کاهش هزینه‌های آن، اطلاع‌رسانی مطلوب در زمینه تجارت الکترونیک و مزایا و معایب آن، تاکید بیش‌تر بر آموزش اینترنت و زبان انگلیسی در جامعه، آموزش تخصصی مدیران و کارمندان سازمان‌های دولتی، از جمله پیشنهاداتی است که به عنوان پایه‌ای برای رشد تجارت الکترونیکی در کشور ذکر شده است.