مدیر عامل شرکت کارخانجات مخابراتی ایران خبر داد:

احتمال تولید مجدد گوشی های “آی تی ام سی”

موبنا- مدیر عامل شرکت کارخانجات مخابراتی ایران از شروع به کار خط تولید مجدد گوشی های "آی تی ام سی" خبر داد.

“محمد ابراهیم مطلع” در گفت وگو با خبرنگار سازمان خبری موبنا اظهار داشت: آی تی ام سی با برطرف شدن چالش های پیش رو ، تولید خود را در زمینه گوشی تلفن همراه ادامه می دهد.
وی با اشاره به زیر ساختهای بازار و مقررات تدوین شده در این زمینه گفت: تعرفه گوشی تلفن همراه ، گستردگی قاچاق و ارائه تسهیلات از سوی وزارت صنایع از جمله مواردی است که می تواند به تولید مجدد گوشی در کشور کمک کند.
وی تصریح کرد: در صورت محقق نشدن شرایط مناسب برای تولید، احتمال اخذ نمایندگی یک برند جهانی برای واردات گوشی تلفن همراه وجود دارد.
این در حالی است که مدیر عامل شرکت کارخانجات مخابراتی ایران یک ماه پیش
اعلام کرده بود که به دلیل عدم شرایط مناسب تولید و مشکلات پیش رو فعالیت تولید گوشی های آی تی ام سی در بازار را متوقف کرده است.
وی قاچاق گوشی تلفن همراه را یکی از عوامل اصلی بازدارنده در فرآیند تولید گوشی در داخل کشور دانست و گفت متاسفانه شرایط تولید برای شرکتها به خاطر تعرفه ها، قاچاق و سایر موارد مهیا نیست.
قرار بود با توافق وزارت صنایع با شرکتهای داخلی از جمله itmc و نیمه هادی عماد و افزایش تعرفه واردات شرایط برای تولید گوشی ملی فراهم شود که با گذشت چند سال از اتخاذ این تصمیم این امر محقق نشده است.
سالانه برای حدود 15 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه در ایران تقاضا وجود دارد که با وجود اعمال تعرفه 28 درصدی بر واردات این محصول حتما یک درصد این نیاز نیز در داخل کشور تولید نمی شود و به اعتقاد بسیاری از دست اندرکاران حدود 90 درصد نیاز این بازار بدون پرداخت عوارض و تعرفه های گمرکی وارد می شود.
129/11