با حمایت مرکز تحقیقات مخابرات ایران

آزمایشگاه تایید نمونه آنتن در دانشگاه تهران تاسیس و راه اندازی شد

موبنا-برای نخستین بار آزمایشگاه " تایید نمونه آنتن بر اساس آزمایشات میدان دور حوزه فرکانس تا 67 گیگا هرتز تاسیس شد.

به گزارش خبرنگار سازمان خبری موبنا به نقل ازروابط عمومی مرکز تحقیقات مخابرات ایران، این آزمایشگاه با حمایت این مرکز در دانشکده برق دانشگاه تهران تجهیز و راه اندازی شد.
با راه اندازی این آزمایشگاه ، صنعتگران و فعالان حوزه ICT کشور می توانند از آن به عنوان یک مرجع برای تایید نمونه ی آنتنهای رادیو مایکروویو، آنتن های مربوط به سیستمهای WLAN به خصوص wifi و WiMax ، آنتن BTS سیستمهای GSM و CDMA با ابعاد کمتر از 70سانتی متر، آنتنهای UWB و آنتهای پژوهشی در باندهای فرکانسی UHF و مایکروویو و موج میلیمتری تا 67 گیگاهرتز استفاده کنند.
این گزارش حاکی است  با تجهیز این آزمایشگاه، اندازه گیری های  امپدانس ورودی ، الگوی تشعشی در صفحات گوناگون، ایزولاسیون چند آنتن ، الگوی تشعشعی به صورت سه بعدی ، عمق نولها و موقعیت آنها برای هر آنتنی در باند 600 مگاهرتز تا 67 گیگاهرتز قابل انجام خواهد بود.
گفتنی است مرکز تحقیقات مخابرات ایران با هدف حمایت از مراکز پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه ICT ، تفاهم نامه های همکاری با 16 دانشگاه کشور در سه محور “آموزش” ، “پژوهش” و” ایجاد آزمایشگاه های تایید نمونه و تخصصی” امضا نموده که تجهیز آزمایشگاه مذکور نیز در راستای تفاهم نامه فی مابین این مرکز و دانشگاه تهران صورت گرفته است.
آزمایشگاه تایید نمونه آنتن  با حضور روسای مرکز تحقیقات مخابرات ایران و دانشگاه تهران، دکتر ظریفکار و دکتر رهبر در روز سه شنبه 27 مرداد ماه افتتاح شد.
 117/20