با تعرفه 10 درصدی واردات گوشی تلفن همراه

سالانه 250 میلیارد تومان به در آمد گمرک اضافه می شود

موبنا- مدیرعامل شرکت فیتکو معتقد است در صورت کاهش تعرفه فعلی واردات گوشی به 10 درصد سالانه گمرک سالانه 250 میلیارد تومان از بابت گوشی تلفن همراه خواهد داشت.

“نصرت الله شریفی” در گفت و گو با خبرنگار سازمان خبری موبنا اظهار داشت: اگر میزان تعرفه واردات از میزان فعلی به عددی منطقی کاهش یابد بطور قطع سود گمرکی دولت در بخش تلفن همراه افزایش  چشمگیری پیدا می کند.
وی افزود: چنانچه تعرفه از 25 به 10درصد کاهش یابد و تمامی گوشی ها از کانال قانونی وگمرکات کشور شود و میانگین قیمت آن 100 دلار محسوب شود، سالانه حداقل 250 میلیارد تومان فقط از بابت تلفن همراه درآمد گمرکی خواهیم داشت حال آنکه در حال حاضر با تعرفه 28 درصد حداکثر بطور متوسط بیست و پنج میلیون دلار درآمد گمرکی خواهیم داشت .
شریفی ادامه داد: در شرایط فعلی که فعالیت شرکت های واردکننده به حداقل و واردات غیرقانونی گوشی تلفن همراه روز به روز گسترده تر می شود به راحتی می توان گفت 97 درصد از سهم بازار در اختیار قاچاقچیان این کالای ارتباطی قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت فیتکو تصریح کرد: تا زمانی که تعرفه بالا سودآوری را برای قاچاقچیان به همراه داشته باشد ، کشتی ها ، لنج های کشورهای همسایه به سوی ایران رهسپار خواهند شد و از مسیرهای غیر قانونی ، کنترل بازار موبایل را در اختیار خواهند گرفت .
شرکت فیتکو هم اکنون عرضه گوشی های موتورولا در بازار تلفن  همراه را برعهده دارد.
129/20