سرمایه‌گذاری بیش‌تر برای جلوگیری از قاچاق با فن‌آوری تسریع می‌شود

ایسنا - معاون طرح و برنامه گمرک گفت: افزایش سهیم شدن در اطلاعات و رد و بدل ایمن اطلاعات بین گمرکات سازمان‌های دولتی و جامعه تجاری سرعت بخشیدن به سرمایه‌گذاری هر چه بیش‌تر برای جلوگیری از قاچاق با استفاده از فن‌آوری جدید از مزایای توسعه‌ فن‌آوری اطلاعات در گمرکات است.

رضا جمهوری درگفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: سیستم‌ها هر روز کامل‌تر می‌شوند و می‌توان با سهولت بیش‌تر عملیات تکمیلی را انجام داد اما حفظ نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای کنونی فن‌آوری اطلاعات موجب بروزمشکل می‌شود و این مشکل بعضی اوقات در نتیجه کافی نبودن بودجه برای مراحل اجرایی است.
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد مشکلات در نتیجه آماده نبودن دولت‌ها برای مواجه شدن با هزینه‌هایی است که ناشی از نگه‌داری و پشتیبانی نرم‌افزارها و جابه‌جایی و تعویض گاه‌به‌گاه دستگاه‌های سخت‌افزاری است. با این حال شاهدیم که به ویژه در آژانس‌های ملی و انجمن‌های حمایت کننده تجربیات در حال شکل‌گیری است که به توجه بیش از پیش به امر سرمایه‌گذاری جهت ساختار فن‌آوری اطلاعات و پیشرفت آن نیاز دارد.
او تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود استفاده بیش‌تر از فن‌آوری اطلاعات موجب افزایش مکانیسم‌های سرمایه‌گذاری روی کاربران و هزینه‌های عملیاتی می‌شود که به طور مستقیم در ارتباط با حمایت و نگه‌داری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است بنابراین انتظار می‌رود در آینده به فرصت‌هایی برای همکاری در سطح ناحیه و زیرمجموعه‌های آن ناحیه توجه بیش‌تری معطوف شود.
معاون طرح و برنامه گمرک ادامه داد: به عنوان مثال یک مرکز ناحیه‌ای، 5 یا 6 گمرک تحت پوشش می‌گیرد که این امر به صرفه‌تر از راه‌اندازی مرکز مشابهی در سطح ملی است و همچنین انتظار می‌رود آن تعداد از سیستم‌های فن‌آوری اطلاعات گمرکات که هم‌اکنون در بازار موجود است با توجه به تحولات روزافزون در فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات دستخوش تغییرات توسعه‌ای می‌شود.