یک کارشناس ارتباطات در گفت‌وگو با فارس:

وزارت ارتباطات و راه برای ادغام هیچ شباهتی با هم ندارند

فارس- یک کارشناس ICT با تأکید بر تفاوت جدی شاه‌راه‌های فیزیکی و الکتریکی گفت: با توجه به اینکه وزارتخانه‌های ارتباطات و راه و ترابری از نظر تخصصی وجه تشابه لازم را ندارند، ادغام آنها نیازمند تامل بیشتر است.

محمد میرزاپور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در خصوص پیشنهاد ادغام وزارتخانه‌های ارتباطات و راه و ترابری، اظهار داشت: این طرح در سال‌های اخیر نیز مطرح شده بود اما با توجه به اینکه این دو وزارتخانه از نظر تخصصی هیچ شباهتی با هم ندارند ادغام آنها از سوی کارشناسان این حوزه مورد تایید قرار نگرفت.
وی با مثبت ارزیابی کردن بحث ادغام و تقلیل وزارتخانه‌ها به منظور کوچک‌سازی و کاهش ناکارآمدی و موازی‌کاری در دستگاه‌های اجرایی، گفت: اصل ادغام به شرطی صحیح است که وزارتخانه‌های مورد نظر، مانند وزارت نیرو و بخش‌های انرژی با هم وجه تشابه لازم را داشته باشند.
این کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزود: شاهراه فیزیکی و الکتریکی دو مساله کاملا متفاوت هستند و سنخیت و هماهنگی تخصصی لازم برای ادغام وزارتخانه‌های ارتباطات و راه وجود ندارد.
میرزاپور از جمله دلایل مخالفت با این طرح را نوع فعالیت‌های وزارت ارتباطات دانست و خاطرنشان کرد: وظایف تعریف شده برای این وزارتخانه شامل فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ به این معنی که این وزارتخانه علاوه بر ایجاد و توسعه زیر ساخت های ارتباطی وظیفه تولید محتوای و اطلاعات را نیز بر عهده دارد.
وی افزود: در حالی که بسیاری از وزارتخانه‌ها که نقش‌های اساسی در مدیریت کشور ایفا می کنند به خوبی به وظایف خود عمل کرده اند، اما وزارت ICT در گذشته، آنگونه که شایسته است نتوانسته توقعاتی که انتظار می رفت را جوابگو باشد و به وظایف خود عمل کند و این عملکرد می تواند یکی از دلایل مطرح شدن این طرح باشد.