تولید نرم‌افزاری که از بی‌خوابی جلوگیری می‌کند

موبنا- محققان به تازگی نرمرافزاری ارایه کردند که می تواند ساعت داخلی بدن را با ساعت محیطی هماهنگ کرده و از بروز اختلالات مختلف در روند خواب افراد جلوگیری کرد.

به گزارش گروه اخبار خارجی موبنا به نقل از بیزینس وایر، افرادی که به دلیل سفرهای متعدد در سراسر جهان دچار اختلال در خواب هستند می‌توانند با استفاده از نرم‌افزاری جدید این مشکل را رفع کنند.
اختلال خواب معمولا به شکل بیخوابی در شب و خواب آلودگی در روز خود را نمایان می‌سازد که معمولا به دلیل به هم خوردن تعادل میان زمان ساعت داخلی بدن و شرایط محیطی به وجود می‌آید.
نرم‌افزار جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه میشیگان و بیرگام ارایه شده است با استفاده از اطلاعات وارد شده درباره محیط مورد نظر و ساعات شب و روز می‌تواند زمان ساعت داخلی بدن را با محیط اطراف منطبق و هماهنگ سازد. این نرم‌افزار با استفاده از الگوهای ریاضی زمان مناسب روز را برای استفاده از نور روز یا کم کردن نور برای تطبیق بدن ارایه می‌کند.
به گفته محققان این نرم‌افزار به خوبی می‌تواند هماهنگی میان ساعت داخلی بدن با زمان محلی را ایجاد کند. در صورتی که از این نرم‌افزار به درستی استفاده شود نتیجه آن افزایش تاثیرگذاری خواب، کاهش خستگی و افزایش عملکرد شناختی خواهد بود.
 با وجود اینکه نرم‌افزار جدید هنوز برای استفاده عموم آماده نشده است اما می‌تواند برای کنترل اختلالات خواب در افرادی که دارای شیفت‌های مختلف کاری هستند و یا در محیط‌های مختلف از قبیل فضا یا مناطق قطبی رفت و آمد دارند بسیار موثر باشد. 
135/20