مدیر کل دفتر توسعه IT سازمان ثبت اسناد خبر داد:

راه‌اندازی سامانه مکانیزه اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی

ایسنا - مدیر کل دفتر توسعه IT سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از راه‌اندازی سامانه مکانیزه اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی خبر داد.

حسین نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: با اجرای این پروژه سیستم اطلاعاتی و عملیاتی ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری به صورت جامع مکانیزه خواهد شد؛ به گونه‌ای که نهایتا و پس از اجرای کامل تمامی مراحل پروژه، ضمن رایانه‌یی شدن کامل عملیات تا حذف کامل کاغذ، در چارچوب برقراری دولت الکترونیکی، ارائه کلیه خدمات اطلاع‌رسانی، عملیاتی و اجرایی به ارباب رجوع، به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور در محل ثبت شرکت‌ها انجام خواهد گرفت.
وی در بیان اهداف راه‌اندازی این سامانه گفت: اتوماسیون کامل فرآیندهای اداره ثبت شرکت‌ها مبتنی بر کارتابل الکترونیکی، ایجاد شناسنامه الکترونیکی برای شرکت‌ها، کاهش مراجعه حضوری ارباب‌ رجوع، اطلاع‌رسانی به مراجع ذی‌صلاح، طبقه‌بندی مدیریتی اطلاعاتی، ایجاد یک مرجع ملی قابل اتکاء و حضور کلیه شرکت‌های ایرانی در تجارت جهانی از جمله اهداف تعریف شده است.
او از کارکنان و کارشناسان اداره ثبت شرکت‌ها، ارباب‌رجوع (شرکت‌ها)، وزارت اقتصادی و دارایی، بیمه، مراجع قضایی، مرکز آمار ایران، مردم (مشتریان)، مدیریت استراتژیک کشور، کلیه وزارتخانه‌ها و دیگر سازمان‌ها و موسسات دولتی به عنوان ذی‌نفعان طرح نام برد.
وی با بیان این که آنچه در این سامانه ثبت می‌شود، بعد جهانی دارد و هیچ‌کس در هیچ جای جهان نمی‌تواند آن را ثبت کند، گفت: آنچنانکه ما طرح میپم (مدیریت یکپارچه ملک) را ثبت جهانی و برای آن آرم درست کردیم و هیچ‌کس نمی‌تواند از آن استفاده کند.
او تصریح کرد: سازمان ملل پروژه‌ای با عنوان Ipas دارد و به این ترتیب هر اختراعی در هر کشور ثبت شود قابل دیدن است؛ بومی‌سازی این نرم افزار در حال انجام د سازمان ثبت است.