بیانیه نظام صنفی رایانه‌ای در پی اختلالات گسترده اینترنتی کشور:

مسؤولان از خسارات بیشتر ناشی از این اختلالات جلوگیری کنند

موبنا-سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور درخصوص اختلالات گسترده اینترنتی کشور اطلاعیه صادرکرد.

به گزارش خبرنگارسازمان خبری موبنا پیرو اختلالات گسترده اینترنتی کشور، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور مراتب اعتراض بخش خصوصی را به روند کیفی جاری به شرح زیر اعلام ‌می‌دارد:
از حوالی ساعت 22 روز بیست و سوم خرداد پهنای باند اینترنتی کشور با اختلالاتی بسیار سنگین و گسترده شامل حداقل 45درصد ریزش بسته‌ها(Packet Loss ) مواجه شده و در عمل استفاده از این بستر ارتباطی برای میلیون‌ها کاربر غیر ممکن است.
این روند از حدود ساعت 2بامداد روز گذشته بهبود نسبی یافت، اما مجددا از ساعت 7:30 صبح با شدت روبه وخامت گذاشته به نحوی که با دراختیار داشتن کمتر از 20 درصد پهنای باند اینترتی، امکان ارائه خدمات به کاربران داخل کشور، میسر نبوده و بهره برداری از شبکه اینترنت دراکثر مناطق کشور برای کاربران غیرممکن شده است.
براساس این گزارش، با توجه به اینکه 1400شرکت اینترنتی متولی ارائه خدمات اینترنتی به بیش از 25 میلیون نفر کاربر فعال اینترنتی در کشور هستند سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به عنوان متولی بخش خصوصی فناوری اطلاعات، از خسارات هنگفت ناشی از عدم امکان بهره برداری و هدر رفتن ساعتها وقت کاربران و خسارت وارده به فعالین صنفی اظهار نگرانی می‌کند.
همچنین در شرایط حاضر، امکان برقراری مکالمات بین‌المللی از طریق سرویس تلفن اینترنتی نیز میسر نیست و بیش از 200شرکت تلفن اینترنتی نیز در بحران خدمات رسانی و خطر انسداد کسب و کار و خود قرار گرفته‌اند.
یادآور می شود بیش از 500 هزار نفر روزانه از خدمات تماس با خارج از کشور توسط بخش خصوصی بهره می‌برند که با وضعیت نابهنجار کیفیت اینترنت، امکان ارائه خدمات به کاربران میسر نیست.
این سازمان انتظار دارد مسؤولین مربوطه هر چه سریعتر پیگیر بهبود وضعیت جاری شده و از خسارات بیشتر ناشی از این اختلالات جدا جلوگیری به عمل آورند.
117/20