معاون وزیر ارتباطات :

ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در کشور فقط 4درصد است

موبنا- معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران چهار درصد است، گفت: از بین 19کشور منطقه خاورمیانه ، کشور ما در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

به گزارش خبرنگار سازمان خبری موبنا کمال محامدپور در تشریح شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان به اعلام گزارش یک ماه اخیر اتحادیه جهانی مخابرات پرداخت و اظهار داشت: طبق گزارش ITU که از بین 154 کشور عضو این اتحادیه بدست آمده است بیش از چهارمیلیارد نفر در جهان  دارای تلفن همراه هستند و شمار تعداد تلفن های ثابت یک میلیارد و 300میلیون است.
وی با بیان اینکه یک چهارم دنیا کاربر اینترنت هستند، ادامه داد: طبق گزارش اتحادیه جهانی مخابرات، ضریب نفوذ تلفن ثابت باند وسیع در سطح دنیا شش درصد و تلفن همراه پنج درصد است و متوسط جهانی ضریب نفوذ تلفن همراه 61درصد ، تلفن ثابت 19درصد و اینترنت 23درصد است.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید براینکه مجموع شماره های موبایل در دنیا سه برابر تلفن ثابت است، گفت: 40درصد کشورهای اروپایی و پنج درصد کشورهای آفریقایی به اینترنت دسترسی دارند.
وی با بیان اینکه بیش از 60درصد کشورهای جهان تا سال 2007 به اینترنت باند وسیع دسترسی پیدا کردند خاطرنشان کرد: 85درصد این تعداد مربوط به کشورهای توسعه یافته است.
محامدپور به عوامل موثر در رشد شاخص های ICT اشاره کرد و ادامه داد: توسعه و دسترسی به زیرساخت ها ، کاربری و میزان بهره برداری از خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات و افزایش سطح سواد و فرهنگ سازی از جمله مقوله های این شاخص محسوب می شوند.
به گفته این مقام مسئول در شاخص های ITU از میان 154 کشور عضو این اتحادیه در سال 2002 رتبه ایران 92 و در سال 2007 رتبه 78 است .
وی با تاکید براینکه یکی از شاخص هایی که میزان رسیدن به جامعه اطلاعاتی را محک می زند بحث هزینه ICT در سبد خانوار است، گفت: این هزینه شامل تلفن ثابت ، سیار و اینترنت باند وسیع است که تا پایان سال 2008 متوسط جهانی این شاخص 15درصد برآورد شده است.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه 15درصد افراد در سطح دنیا درآمد سرانه خود را صرف سرویس های ICT می کنند، افزود: حداقل و حادکثر سهم ICT از درآمد سرانه افراد عددی بین 6/1 درصد برای کشورهای توسعه یافته و 20درصد برای کشورهای در حال توسعه است.
وی گفت: در کشور با حدود سه هزار و 400 دلار ، درآمد سرانه 4/5درصد است.
محامدپور با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت در کشور 9/34درصد است، اضافه کرد: ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در کشور ما چهاردرصد است.
وی افزود: سهم ICT از GDP (تولید ملی ) در سال 2000 در ایران 5/1درصد و در سال 2004 حدود 4/2درصد بوده که متوسط دنیا 5/7درصد است.
128/20