رونمایی پیش از موعد گیگابایت از مادربردهای P55 و درگاه های SATA III

موبنا - شرکت گیگابایت یک هفته قبل از نمایشگاه کامپیوتکس و پیش از معرفی رسمی مادربردهای خود با استفاده از چیپ ست های سری P55 به شکل غیر رسمی از دو مدل از جدید ترین مادربردهای خود پرده برداشت.

به گزارش سازمان خبری موبنا، مادربردهای GA-EP55-UD5 و GA-EP55-UD4P علاوه  بر پشتیبانی از پردازنده های جدید Core i5 و پلاتفورم جدید میان قیمت اینتل، به عنوان اولین مادربردهایی که از درگاه های SATA III پشتیبانی می کنند نیز مورد توجه قرار گرفته اند.
با توجه به این موضوع که درایوهای معمولی حتی به پهنای باندی که درگاه SATAII ارایه می کند نزدیک هم نشده اند، اما با این وجود عرضه درایوهای جدید SSD  که دارای سرعت های بالایی هستند نیاز به یک درگاه پر سرعت تر در آینده نزدیک خواهند داشت.
درگاه های SATAIII می توانند نرخ انقال داده را از 375 مگابایت بر ثانیه در درگاه های SATA-II به 750 مگابایت بر ثانیه افزایش دهند. این درگاه ها با نام SATA 6 Gbit/s نیز شناخته می شوند.
بر اساس اعلام روابط عمومی گیگابایت، این کمپانی به غیر از دو مادربردی که با استفاده از چیپ ست های P55 تولید شده اند، یک مادربرد بر پایه چیپ ست X58 را نیز با نام GA-EX58A-Extreme به بازار عرضه خواهد کرد.
چیپ ست های سری P55 که با پل جنوبی ICH10/R مورد استفاده قرار می گیرند به صورت ذاتی قادر به پشتیبانی از این درگاه جدید نیستند به همین دلیل گیگابایت به ناچار از یک کنترل کننده جداگانه ساخت Marvell استفاده کرده است. کنترل کننده تولید شده توسط این شرکت از حداکثر 10 درگاه پشتیبانی می کند که 6 عدد آن ها از استاندارد SATA-II و 4 عدد از آن ها نیز از استاندارد SATA-III پشتیبانی می کنند.
به دلیل در دسترس نبودن هیچ گونه ابزاری که برای استفاده از درگاه های SATA-III طراحی شده باشد امکان آزمایش کارایی این درگاه ها هنوز مقدور نشده است، اما به نظر می رسد که با گسترده تر شدن درایوهای حالت جامد SSD و عرضه انواعی از آن ها که از استاندارد SATA-III پشتیبانی می کنند می توانیم شاهد افزایش چشمگیر کارایی در سرعت انتقال داده ها از سیستم به ابزارهای ذخیره سازی داده باشیم.