پاسخ پارک فناوری پردیس به گزارش همشهری

همشهری - پارک فناوری پردیس درخصوص انتشار گزارش هفته گذشته روزنامه همشهری توضیحاتی ارائه کرده است که عینا منتشر می‌شود:

با عنایت به درج مطلبی با عنوان «بودجه مهم‌ترین پارک فناوری کشور یک پنجم شد» در صفحه 21 روزنامه همشهری مورخ 5/4/88 موارد ذیل را به اطلاع می‌رساند:
1- پارک فناوری پردیس مهم‌ترین پارک فناوری کشور است که برای حمایت از بنگاه‌های دانش بنیان جهت ارتقا توانمندی فناوری و افزایش قدرت رقابت آنها، همچون حضور مؤثر در بازارهای جهانی تاسیس شده است.
دولت با توجه ویژه به توسعه این مراکز، کمک‌ها و پشتیبانی‌های ویژه‌ای را تدارک دیده که نتیجه آن استقبال فراوان محققان و شرکت‌های دانش بنیان از پارک‌ها و مراکز رشد فناوری است.
در این راستا سرمایه‌گذاری بنگاه‌های دانش بنیان خصوصی در پارک فناوری پردیس بالغ بر 900میلیارد ریال شده است که بخش عمده این سرمایه‌گذاری‌ها در 4سال اخیر انجام شده است.
2- مجموعه اعتبارات تخصیص‌یافته از منابع عمومی کشور به پارک فناوری پردیس در 5سال گذشته و تا پایان سال 1387 حدود 100 میلیارد ریال است که بخش عمده این اعتبارات جهت ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و برای تسهیل فعالیت مؤسسات و شرکت‌های فناوری عضو صرف شده است.
3- اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پارک فناوری پردیس در لایحه بودجه سال 1388 حدود 31 میلیارد ریال بوده که با توجه به تغییرات بودجه سال1388 از سوی مجلس محترم شورای اسلامی و براساس بند 60 ماده واحده قانون بودجه 88 نهایتا اعتبار عمرانی این مجموعه به حدود 22 میلیارد ریال رسیده است.
این در حالی است که با پیشنهاد دولت و اختصاص یک درصد درآمد عملیاتی شرکت‌های دولتی به امر تحقیق و پژوهش، اعتبارات کلانی به بدنه علمی و فناوری کشور در سال 1387 تزریق شد که این امر در سال‌های گذشته سابقه نداشته است.
با عنایت به اینکه در مصاحبه انجام شده با ریاست پارک فناوری پردیس تنها اعداد فوق ارائه شده است و درج عدد 100و 10میلیارد ریال به‌عنوان بودجه سال 1387 و نهایت یک پنجم شدن بودجه پارک فناوری پردیس در سال 1388 که در آن روزنامه درج شده، جای بسی تعجب دارد.
گروه دانش و سلامت همشهری: ضمن تشکر از پاسخ پارک فناوری پردیس به اطلاع می‌رساند متأسفانه در تنظیم مصاحبه اشتباها عدد مربوط به بودجه سال 87 درج شده است.
وقوع اشتباه در رسانه‌ها و حتی روابط عمومی‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است کما اینکه در همین جوابیه نیز تاریخ انتشار گزارش همشهری 5/4/88 درج شده که 5/3/88 صحیح است. اما در اصل این نکته که بودجه پارک فناوری پردیس در سال 88 نسبت به سال 87، کاهش وجود دارد متن نوار مصاحبه با ریاست پارک نیز تصریح دارد.