وعده هاي همراه اول براي ارائه سرويس GPRS

موبنا -درحالي که بسياري از مشترکان همراه اول در انتظار استفاده از سرويس GPRS تا پايان سال 87 بودند اما بازهم آخرين اظهارات مديرعامل شرکت ارتباطات سيار جريانات جديدي را پيش روي متقاضيان اين سرويس قرار داد.

به گزارش خبرنگار سازمان خبري موبنا وحيد صدوقي كه درآخرين کنفرانس مطبوعاتي خود در سال 87 افزايش چهار برابري سرعت GPRS را وعده داده بود. همچنين نيکوفر عضو هيات مديره همراه اول پيش از اين گفته بود تا پايان سال 87 شبکه همراه اول به نسل 75/2 ارتقا مي يابد، اما روز گذشته در سايت رسمي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات اعلام کرد که ارائه سرويس GPRS همراه‌اول تا پايان شهريورماه سال جاري تنها در تهران به 100 کيلوبيت بر ثانيه افزايش مي‌يابد.
مديرعامل شرکت ارتباطات سيار وعده داده بود که تا پايان سال 87 تمامي كشور تحت پوشش اينترنت تلفن همراه و پيام چند رسانه‌اي “MMS ” همراه اول قرار مي‌گيرند؛ اما وي روز گذشته به صورت رسمي اعلام کرد که ارائه اين سرويس تنها در سه استان تهران، گيلان و مازندران به طور کامل فراهم شده و همچنين مراکز ساير استان ها مي توانند از GPRS استفاده کنند.
صدوقي در اظهارات روز گذشته خود بارديگر تحت پوشش قرار گرفتن GPRS را درمابقي شهرهاي کشور تا پايان سال وعده داد.
به گفته وي هم‌اکنون شبکه همراه‌ اول درحال ارتقاء از نسل 5/2 به 75/2است که با اتمام ارتقاء شبکه، امکان ارائه خدمات ارزش افزوده از جمله ارائه سرويس GPRS با سرعت 100کيلوبيت بر ثانيه فراهم مي‌شود.
درهمين حال مسوولان شرکت ارتباطات سيار نيز گفته بودند که در فاز اول،سرويس GPRS  براي دوميليون مشترک در سطح کشور ظرفيت سازي مي شود كه براساس آخرين آمار منتشره شرکت موبايل دولتي تعداد مشترکان اين سرويس در سراسر کشور كمتر از هشتصد هزار نفر است.
در زمان حاضر سرعت سرويس GPRS بين 30 تا50کيلوبيت در ثانيه است و هزينه استفاده از آن در زمان اوج ترافيک (peak) از ساعت 8 الي 23 به ازاء هرکيلو بايت تبادل اطلاعات 8/14ريال و در زمان غير ‎اوج ترافيک ( off peak) از ساعت 23 الي 8 روز بعد و همچنين روزهاي تعطيل به ازاء هر کيلو بايت تبادل اطلاعات چهارريال است.
GPRS يا خدمات راديويي مربوط به بسته هاي اطلاعات با نام اختصاري “General Packet Radio Service” با بكارگيري زيرساخت شبكه GSM امكان خدماتي نظير مرور اينترنت، ايميل، ارتباطات تصويري و پيام هاي چند رسانه اي را فراهم مي كند.
اين سرويس به شبکه هاي تلفن همراه اين امكان را مي دهد كه خدمات اينترنتي پرسرعت و ظرفيت را به صورت دائمي و بدون وقفه به مشتركان ارائه دهد.
117/20