وزير ارتباطات و فن آورري اطلاعات:

شبكه واي‌مكس تا 6 ماه ديگر راه‌اندازي خواهد شد

فارس-وزير ارتباطات و فن آورري اطلاعات گفت: بيش از 45 ميليون خط تلفن همراه وجود دارد و راه‌اندازي شبكه واي مكس كه به صورت پايلوت انجام شده تا 6 ماه ديگر احتمالا راه اندازي خواهد شد كه اين فن‌آوري جديد داراي پهناي باند قابل توجهي است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، محمد سليماني در سومين همايش ملي روابط عمومي‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي اظهار داشت: در جامعه جهاني امروز توليد اطلاعات و محتوا به يك رقابت رسيده و ملل مختلف با فرهنگ‌هاي مختلف در حال رقابت در اين حوزه مي‌باشند.
وي با اشاره به اينكه بسياري از كتابخانه‌هاي كشور ديجيتالي شده گفت: بايد به دنبال يك متولي باشيم تا اطلاعاتي را كه در كتابخانه‌ها وجود دارد از اين طريق در اختيار مردم قرار دهيم تا مردم به تمام اين آمار و اطلاعات به عنوان يك منبع علمي _ فرهنگي دسترسي داشته باشند.
وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات بيان كرد: سالانه 80 هزار رساله علمي به زبان فارسي توليد مي‌شود كه به هر منظور بايد آنها را جمع‌آوري كرده و در اختيار عموم مردم قرار داد تا يك جهش در تامين اطلاعات ايجاد شود. اين مسئله باعث مي‌شود به عنوان يك سكوي پرتاب براي دانشمندان، محققين و جوانان جامعه باشند.
سليماني تصريح كرد:‌ در حال حاضر سه شبكه تلفن ثابت، همراه و ديتا وجود دارند كه هر كدام در حال حاضر به طور مستقل فعاليت مي‌كنند و تا دو سال آينده در تلاش هستيم آنها را به سمت همگرايي سوق دهيم تا در يك مقطع اقدامات خود را انجام دهند.
وي گفت: وجود پيامك تلفن ثابت اين امكان را براي مردم ايجاد مي‌كند تا تمام مطالب خود را ارسال كنند و توصيه مي‌شود اين قابليت را مورد توجه قرار دهند.
وي همچنين در مورد فعاليت تلفن همراه بيان كرد: در تمام مراكز استانها GPRS، اينترنت گوشي همراه و MMS وجود دارند همچنين روزانه 120 ميليون پيامك در شبكه همراه جابه‌جا مي‌شود كه در سال 85 چنين قابليتي براي شبكه تلفن همراه وجود نداشت.
وي تصريح كرد: بيش از 45 ميليون خط تلفن همراه وجود دارد و راه‌اندازي شبكه واي مكس كه به صورت پايلوت انجام شده تا 6 ماه ديگر احتمالا راه اندازي خواهد شد كه اين فن‌آوري جديد داراي پهناي باند قابل توجهي است.
سليماني افزود: در ارتباطات در سه سال و 9 ماه گذشته يك جهش وجود داشت كه اين كار افتخارآميز بوده و بيش از 72 درصد از روستاهاي بالاي 20 خانوار تحت پوشش تلفن همراه مي‌باشند.