ثبت چه نوع برندهایی ضروری و اجباری است

ثبت برند و سایر علائم تجاری برای رشد و توسعه هر کسب و کاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از یک سو ثبت یک نشان تجاری یا برند برای صاحب آن حق تقدم، حق انتشار و برخی از دیگر حقوق مادی را ایجاد می کند.

از سوی دیگر برای صاحب برند این اختیار قانونی ایجاد می شود که از کپی برداری آن توسط دیگران جلوگیری به عمل آورد. به طور کلی صاحب برند از همه حقوقی که در قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان برای آثار هنری وجود دارد برخوردار می شود.

ضرورت قانونی ثبت برند

طبق قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح های صنعتی ثبت برند و سایر علائم تجاری در صلاحیت اداره مالکیت صنعتی می باشد، که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اداره می شود. برند ها یا نشان های تجاری برای معرفی یک محصول یا خدمات به کار می روند. وظیفه اصلی برند این است که کالا ها و خدمات یک شرکت خاص را از محصولات مشابه شرکت های دیگر متمایز سازد.

همچنین برند ممکن است اطلاعات دقیقی را از محل ساخت و تاریخچه ساخت محصولات یک شرکت ارائه دهد. امروزه برخی از برندها مثل نشان تجاری کارخانه بنز یا شرکت اپل ارزش اقتصادی زیادی را برای محصولات این شرکت ها به ارمغان آورده است. از نظر قانونی حقوق و مزایای مادی و معنوی یک برند متعلق به صاحب برند می باشد که آن را به ثبت رسانیده است.

در ادامه این خبر مهمترین قواعد و مقررات قانونی حاکم بر ثبت برند در حقوق ایران را مورد بررسی قرار داده و به مراحل ثبت برند در اداره ثبت شرکت ها اشاره خواهیم کرد. دارنده برند می تواند تا مدت پنجاه سال به صورت انحصاری از آن برند برای محصولات و خدمات شرکت خود استفاده کند.

images 1670070010

(ثبت نشان تجاری)

برند های قابل ثبت

حتما ثبل از اقدام استعلام برند بگیرید چون از نظر طراحی، برندی که تقاضای ثبت آن می شود باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشد. در واقع هر برندی را نمی توان در اداره مالکیت معنوی به ثبت رساند. طرح ها و نشانه هایی که به حزب یا جریان منحرف تعلق دارند، قابل ثبت در اداره مالکیت صنعتی نیستند. برخی از ویژگی های برند قابل ثبت از نظر قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح های صنعتی از قرار زیر است:

  • برند نباید با مبانی اسلامی مغایر باشد، یا خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.
  • برند نباید موجب به اشتباه افتادن مشتری در مورد مبداء یا تاریخ تولید محصول شود.
  • برند باید جدید و اصیل باشد. منظور از اصیل بودن برند آن است که باید به دلیل مبتکرانه ای، معرفی کننده محصولی باشد که به شرکت تعلق دارد.
  • تنها برندهایی قابلیت ثبت دارند که پیش از این به ثبت نرسیده باشند. بنابراین برندهایی که پیش از این در مورد محصولات و خدمات مختلف به کار می رفته اند قابلیت ثبت ندارند.
  • برندی که تقاضای ثبت آن می شود نباید کپی یا عین برندی باشد که توسط شرکت رقیب استفاده می شود.
  • برندی که تقاضای ثبت آن می شود نباید عین یا کپی پرچم رسمی کشور یا نشان نظامی خاصی باشد.

شیوه حضوری ثبت برند در ایران

نخستین گام برای ثبت برند به شیوه حضوری تنظیم اظهارنامه و تحویل آن به اداره مالکیت صنعتی است. اظهارنامه ثبت برند باید در بردارنده موضوعات زیر باشد:

  • نام، نام خانوادگی و نشانی اقامتگاه شخصی که برند به نام او ثبت می شود. حقوق مادی برند و نشان تجاری ممکن است به نام شخص حقوقی مثل سازمان یا شرکت نیز ثبت گردد.
  • طرح لوگو یا برند. همچنین در صورتی که برند سه بعدی باشد متقاضی ثبت می تواند ماکت یا نمونه آن را به اداره مالکیت صنعتی تحویل دهد.
  • در اظهارنامه باید این موضوع قید گردد که برند برای معرفی چه محصول یا خدمتی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • مدارک هویتی خواهان ثبت از قبیل شناسنامه یا کارت ملی نیز باید به عنوان ضمائم اظهارنامه به اداره مالکیت صنعتی تحویل گردد.

مامور اداره مالکیت صنعتی پس از احراز شرایط ثبت برند، مجوز چاپ آگهی ثبت برند در روزنامه کثیرالانتشار را صادر می کند. در آگهی مربوطه طرح برند یا نشان تجاری نگارش می یابد و اعلام می گردد هر کس نسبت به برند مورد تقاضا ادعای حقی از قبیل حق تقدم، حق انتشار یا … می نماید، مدارک و اسناد مربوط را ظرف 30 روز به اداره مالکیت صنعتی تحویل دهد.

چنانچه در ظرف مهلت مقرر معارضی برای برند مود تقاضا پیدا نشد، اداره مالکیت صنعتی گواهی ثبت برند را صادر کرده و به متقاضی رسید تحویل می دهد. در صورتی که برای برند مورد تقاضا معارض پیدا شود، فردی که ادعای مالکیت بر برند مورد تقاضا را دارد باید اسناد و مدارک مورد ادعای خود را به اداره مالکیت صنعتی تقدیم کند.

ثبت برند به شیوه غیر حضوری

برای ثبت برند به شیوه غیر حضوری می بایست به سامانه ثبت شرکت ها مراجعه نمود. برای این کار می بایست به اینترنت و یک دستگاه هوشمند دسترسی داشت. در این شیوه فرم اظهارنامه ثبت برند به شیوه برخط تکمیل می گردد. در این روش مدارک مورد نیاز باید اسکن شده و در سامانه مذکور بارگزاری شود. هزینه حق الثبت در این شیوه باید با استفاده از کارت های اعتباری بانکی پرداخت شود.

در شیوه غیر حضوری ثبت برند، فایل اسکن شده از طرح برند مورد تقاضا در سامانه اسکن و بارگذاری می شود و آگهی نیز به صورت اینترنتی چاپ می شود. پس از سپری شدن مدت زمان کوتاهی پاسخ ثبت برند به صورت آنلاین به اطلاع متقاضی رسیده و به او پیامک می شود. در سامانه اداره مالکیت صنعتی خدمات الکترونیکی دیگری از قبیل ثبت اختراع، ثبت طرح صنعتی و ثبت اثر هنری ارائه می شود.

images 1670070083

(تقاضای ثبت علامت تجاری)

پرداخت حق الثبت برند

ثبت برند در هر دو شیوه حضوری و غیر حضوری مستلزم پرداخت هزینه ای تحت عنوان حق الثبت می باشد. حق الثبت در شیوه حضوری ثبت برند به اداره مالکیت صنعتی تحویل می گردد و پرداخت کننده در ازای آن رسید دریافت می کند. در شیوه غیر حضوری حق الثبت به صورت بر خط و با استفاده از کارت اعتباری پرداخت می شود. علاوه بر برند مورد تقاضا، برای تکمیل اظهارنامه ثبت برند نیز می بایست حق الثبت پرداخت گردد.

منبع: https://www.zoomit.ir/pr/386326-sabtino/