2114475 557
طبق گفته های سخنگوی دولت؛

فعلا تغییری در واریز یارانه ها ایجاد نمی شود/ کالابرگ چه شد؟

آنطور که سخنگوی دولت گفته است فعلا تغییری در نحوه واریز یارانه ها ایجاد نخواهد شد و یارانه به صورت ماهانه پرداخت می شود.

اخبار بازار ایران – علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت امروز در نشست خبری در مورد یارانه‌ها توضیحاتی ارائه کرد. آنطور که بهادری جهرمی گفته است «در حال حاضر هنوز زیر ساخت‌ها برای اجرای طرح کالابرگ فراهم نیست و یارانه‌ها به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد.»

بنابراین طبق آنچه که سخنگوی دولت گفته تا زمانی که زیرساخت‌ها فراهم نشود همچنان هر ماه یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار در موعد بیستم هر ماه واریز خواهد شد.

کالابرگ چه زمانی اجرایی می‌شود؟

پس از فراز و فرودهای بسیار نهایتاً دولت سیزدهم به دلیل مفاسد شکل گرفته و تضعیف زنجیره تولید، تصمیم به حذف ارز ترجیحی و تخصیص آن به شکل دیگری گرفت که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، مقرر شد به منظور جلوگیری از ورود آسیب به معیشت مردم، از خانوارها حمایت شود.

به همین منظور دولت تصمیم گرفت در ماه‌های ابتدایی حذف ارز ترجیحی یارانه نقدی را به ۹ دهک درآمدی بدهد که بر همین اساس قرار شد با اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، یارانه جدید برای ۷۲ میلیون نفر (۲۳ میلیون خانوار) واریز شود که برای سه دهک اول ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های بین چهار تا ۹ نیز ۳۰۰ هزار تومان است.

از سویی دیگر نیز قرار بر این بود که از پایان تیرماه زیرساخت اعطای کالابرگ الکترونیک فراهم شده تا این طرح جایگزین یارانه نقدی شود.

در رابطه با ساز و کار اجرای کالابرگ الکترونیک، رضا فاطمی امین، وزیر صمت گفته بود که «فرد با هر کارت بانکی که دارد و می‌خواهد خریدی انجام دهد، وقتی کارت را می‌کشد بخشی از هزینه از کارت فرد و بخشی دیگر از یارانه کسر می‌شود.»

با این وجود هنوز زیرساخت‌های مربوط به کالابرگ فراهم نشده است و دقیقاً مشخص نیست این سیاست چه زمانی به مرحله اجرا برسد.

آخرین اظهارنظر در مورد وضعیت اجرای سیاست کالابرگ مربوط به احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌شود که در اوایل شهریور ماه گفته بود «در شهریورماه وزارت رفاه پیشنهاد نهایی را که در کل کشور از سوئیچ کالابرگ الکترونیک استفاده کنیم به هیئت دولت می‌آورد و با تصویب نهایی در ماه‌های آینده در کشور شاهد اجرای آن خواهیم بود.»

 منبع: مهر