16719044 255

ویژگی‌های ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی جدید چیست؟

ایران‌ چک ۱۰۰هزارتومانی جدید با طرح بارگاه حضرت معصومه (س) ۲۱ شهریور با امضای علی صالح‌ آبادی منتشر شده است.

اخبار بازار ایران – ایران‌چک  ۱۰۰هزارتومانی جدید که منقّش به تصویر بارگاه حضرت معصومه (س) است ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ توسط سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی منتشر شده است.


طرح روی ایران‌چک‌های ۱۰۰ هزارتومانی جدید بارگاه حضرت معصومه (س) در قم و طرح پشت این ایران‌چک‌ها، میدان گازی پارس جنوبی است.
در نمونه قبلی ایران‌چک ۱۰۰ هزارتومانی روی ایران‌چک، تصویر تخت‌جمشید و پشت آن تصویر میدان گازی پارس جنوبی چاپ شده است.


نخ امنیتی پنجره‌ای با رنگ متغیر
این نخ دارای پوشش ویژه‌ای است که با تغییر زاویه دید، رنگ آن از طلایی به سبز تغییر می‌کند، همچنین به‌روی آن، تصویر نقشه ایران و عبارت لاتین I.R.IRAN درج شده است.
مرکب متغیر رنگی مغناطیسی
پشت ایران‌چک عدد ۱۰۰ به‌صورت لاتین با استفاده از مرکب فوق‌امنیتی مغناطیسی چاپ گردیده که در صورت تغییر زاویه دید، طیف رنگی عدد ۱۰۰ از طلایی به سبز تغییر می‌نماید.
نوار درخشان
در چاپ قسمتی از پشت ایران‌چک، از مرکب درخشان به‌صورت نوار عرضی استفاده شده که در صورت تغییر زاویه ایران‌چک، طرح مذکور به‌صورت درخشان نمایان می‌گردد.
تصویر مکمل
قسمتی از عدد ۱۰۰ در رو و قسمتی دیگر از آن پشت ایران‌چک چاپ شده است که مقابل نور همدیگر را تکمیل می‌کند و عدد ۱۰۰ را به‌صورت کامل نمایان می‌سازد.
چاپ برجسته
این نوع چاپ با انگشتان دست به‌سهولت قابل لمس و شناسایی می‌باشد. تصویر بنای اصلی روی ایران‌چک، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی ایران‌چک به این روش چاپ شده‌اند.
واترمارک و الکتروتایپ
تصویر سه‌بعدی بخشی از ضریح حرم حضرت معصومه (س) همراه با عدد ۱۰۰ به‌صورت لاتین که به‌شکل مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته است و مقابل نور به‌راحتی قابل رؤیت می‌باشد.
الیاف فلورسنتی نامرئی
در فرایند ساخت کاغذ ایران‌چک از الیاف بسیار ریزی استفاده شده است که هر یک از این الیاف در زیر نور ماوراءبنفش، در رنگ‌های آبی، قرمز، سبز و زرد مشاهده خواهد شد.
شماره سریال
چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب قرمز و آبی فلورسنت انجام شده است و تحت تابش نور ماوراءبنفش به رنگ‌های طلایی مایل به زرد و آبی روشن تغییر طیف می‌دهند.
چاپ با مرکب فلورسنت
نوعی مرکب که در چاپ افست بخش‌هایی از زمینه به‌کار رفته است، این مرکب با تابش نور ماوراءبنفش، بازتاب نور شدید دارد و به رنگ زرد تغییر می‌کند.
ریزنوشته (میکروپرینت)
نوشته‌های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل رؤیت هستند و تنها دستگاه‌های چاپ امنیتی قادر به چاپ آن‌ها هستند.
 طراحی خطی سه‌بعدی (مدالین)
نوع ویژه‌ای از طراحی امنیتی است که در آن نقوش به‌صورت برجسته به‌نظر می‌آیند.

 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان