واکنش‌ها به افزایش قیمت ۴ کالای اساسی

دولت اعلام کرده است که با حذف ارز ترجیحی و شیوه جدید پرداخت یارانه، تنها اجازه افزایش قیمت ۴ کالای اساسی را می‌دهد؛ مرغ، تخم مرع، لبنیات و روغن. برخی اما معتقدند گرانی، دامن کالاهای دیگر را نیز می‌گیرد و یارانه ۴۰۰ هزار تومانی نیز دردی از مردم دوا نمی‌کند.

اخبار بازار ایران – دولت در هفته گذشته از افزایش قیمت ۴ کالای اساسی شامل مرغ، تخم مرع، لبنیات و روغن، خبر داد. با وجودی که وزیر کشور گفته است به غیر از این موارد، کالاهای دیگر گران نمی‌شود، برخی با این نظر موافق نیستند.

برخی مخاطبان نظرهای خود را در این مورد مطرح کردند.

«یارانه ندهید، گران هم نکنید»

بعضی خوانندگان معتقدند بهتر از دولت یارانه‌ای پرداخت نکند اما به گرانی کالاها دامن نزند و افزایش قیمت ۴ کالای اساسی باعث گرانی اقلام دیگر نیز می‌شود.

-«ما راضی هستیم به چهل پنج هزار و پانصد، یارانه زیاد نخواستیم بدید. جمع کنید یارانه رو.»

-«کجای کارید تخم مرغ رو میدن ۹۰ تومن، چرا انقدر افزایش قیمت»

-«وای وای بدبختر میشن مردم بخدا سخت می گذرد به اقشار کم در آمد یارانه نمیخواهیم دست از جیب بردارید.»

-«این یارانه چه به درد میخوره ایا یه پدر و مادری که بازنشسته هستن با چند غاز حقوق کارگری و هفت تا بچه که ازدواج کردند و همه شون سه تا بچه دارند که هر ده روز در میون میایند خونه پدر، این ششصد هزار تومن چه بدرد میخوره، دیگه پول قند و شکر و روغن و پول برق و گاز و از کجا در بیارن.»

-«خواهشاً همین نماینده های محترم و دولتمردان گرامی باهمون۱۶۰۰برن خرید کنند ببینند برای یک هفتشون میتونند خرید کنند؟ بخدا میشه اصلاً یک ریال یارانه ندن قیمتها را هم بالا نبرن.»

فقط افزایش قیمت ۴ کالای اساسی؟

-«ما فقط تخم مرغ، روغن، شیر و پنیر میخوریم، دیگه هیچی احتیاج نداریم مثلا پوشاک بچه، شیر خشک، بچه مریض نمیشیم و احتیاجی به دارو نداریم. شما خودت حساب نکردی که این جوری یارانه میدی. چون جیبت پره مستاجر هم نیستی. قسط وام هم نداری.»

-«برای جلوگیری از کسری بودجه دولت هرکاری میکرد بغیر از اینکه دست تو سفره مردم ببرد. همینجوری فشار روی مردم بود نه تفریحی نه شادی فقط کار مردم خوردن بود اونهم ازشون گرفته شد. متاسفم بامردم بازی نکنید روح وروان جامعه بهم ریخته است.»

-«اگه کالاهای دیگه افزایش پیدا نمی کرد درست ولی به دلیل ضعف ساختاری اقتصاد دیگر کالاها هم متاسفانه تاثیر می پذیرند و افزایش پیدا می کنه.»

یارانه انرژی چه می‌شود؟

برخی مخاطبان، نگران یارانه انرژی هستند و معتقدند این موضوع نباید در مورد اخبار افزایش قیمت ۴ کالای اساسی گم شود.

-«پول اب و برق و گاز چی شده، اخه از اول یارانه ۴۵ تومنی بقول خودشون یارانه انرژی بود. امیدواریم بتونیم زندگی کنیم. در ماه دو تا روغن با یک شونه تخم مرغ ۳۰۰ تومن ممنونیم حمایت کننده ها بسه دیگه خسته شدیم دیگه. حس زندگی کردن نمونده واقعا برای دهک پایین. خب اگر قیمت ها ده برابر نمیشد اره، ولی الان چجوری اخه؟ ما بیسوادیم چی میگید ما نمیدونیم چجوری حساب کردید؟»

-«پس یارانه انرژی مثل اب و برق و گاز چی شده؟ همه چیز رو قاطی کردن. اخه روغن ۶۷ تومنی وغیره باین سیصد چهارصد چی میشه واقعا؟ چجوری فکر کردین و نرخ دادین خب. همین پولو بزارید تو جیبتون با حقوق ۵ یا ۶ تومنی مستاجر هم باشید ببینید چجوری زندگی میکنید.»

 منبع: تجارت نیوز