2102415 301 1

گناه نابخشودنی!

مگر می‌شود در جامعه‌ای قانون گذارده شود که اموال مسئولان محرمانه است و افشای آن جرم امنیتی است؛ جرم امنیتی یعنی چه؟

اخبار بازار ایران؛ نعمت احمدی – در طول چهل و چند سال قانون‌گذاری چنین قانون بحث‌انگیزی که آیندگان بر ما نخواهند بخشید را ندیده‌ام که اموال مسئولان محرمانه و افشای آن جرم امنیتی است. در جامعه‌ای که هر روز یک فسادی کشف می‌شود و آقای رئیس‌جمهور می‌گوید به قصد مبارزه از قوه قضائیه به قوه مجریه آماده‌ام که ریشه فساد درآنجاست. ریشه فساد در کجاست؟ ریشه فساد در قدرت است و قدر‌ت در کجاست؟ قدرت در مسئولیت است. حتی اگر مسئولان ما طیب‌وطاهر باشند، هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که مردم که ولی‌نعمت جامعه هستند از اموال آنها بی‌خبر باشند. در سال‌های گذشته شاهد بودیم بسیاری از مسئولان و فرزندان مسئولان در جایگاه متهم نشستند و اینکه بیاییم و چنین قانونی را مصوب کنیم اشکالش را به مجلس و گناهش به مجمع تشخیص مصلحت نظام بر‌می‌گردد و باعث بی‌اعتمادی در بین مردم خواهد بود. به چه دلیل باعث بی‌اعتمادی مطلق در بین مردم خواهد بود، به این دلیل که مردم می‌گویند اگر ریگی در کفش آقایان نیست، چرا نمی‌خواهند ما از لیست اموالشان بی‌خبر باشیم.

مگر می‌شود در جامعه‌ای قانون گذارده شود که اموال مسئولان محرمانه است و افشای آن جرم امنیتی است؛ جرم امنیتی یعنی چه؟ مرزهای کشور آسیب ببیند، جاسوسی باشد و اخبار سری افشا شود، یعنی اگر فلان مسئول فلان باغ و ویلا را دارد افشای اخبار سری است؟ تعجب می‌کنم و این از گناهان نابخشودنی است و ذهن جامعه را به این سمت می‌برد که بله، حتماً خبرهایی است که مردم نباید خبردار شوند. شما در اتریش در خبرها دیدید که صدر‌اعظم به دلیل متهم شدن به فساد مالی استعفا داد، چکار کرده بود؟ به خاطر ویلا یا باغ، حجره و بازارچه و هواپیمای اختصاصی بود؟ نه خیر؛ هزینه انتخاباتی حزب خودش را بیشتر انجام داده بود و کمتر اعلام کرده بود (پول خودش، هواداران و اعضای حزب خودش نه پول جای دیگر)، آقای سارکوزی رئیس‌جمهور پیشین فرانسه، یکی از پنج کشور قدرتمند دنیا که عضو شورای امنیت سازمان ملل است، دو تا حبس یک سال در کارنامه خودش دارد. به چه اتهامی؟ هزینه انتخاباتی حزب خودش را که پیروز انتخابات شده و باعث شده تا به ریاست جمهوری هم رسیده، به مرجع رسمی که باید اعلام می‌کرد کمتر از میزان واقعی اعلام کرده بود.

به این می‌گویند جامعه‌ای که مردمش می‌توانند اعتماد داشته باشند که اگر رئیس‌جمهورشان حتی در تبلیغ انتخاباتی از پول خوش، پول اعضای حزبش و یا کمک اطرافیانش و هر چیزی نه از خزانه، نه از دست بردن در اموال عمومی، برداشت کرد و خرج تبلیغات کرد، این فرد حتی رئیس‌جمهور هم باشد، می‌گیرند و می‌اندازند زندان؛ اما شما در جامعه که «ذرّه خیراً یره و ذرّه شرّاً یر» را دارند و سخن حضرت علی(ع) را که فرمودند اگر کابین زنان خود (مهریه زن) هم کرده باشید به قول آقای رئیسی از حلقومتان بیرون می‌کشیم در آن جامعه قانون می‌گذاریم که مسئولان اموالشان محرمانه است و اگر کسی اعلام کرد جرم امنیتی است.

اینجا خطابم به مسئولان است یعنی کسانی که مشمول مصوبه می‌شوند؛ صراحتاً اعلام کنند که ما نمی‌خواهیم در تاریکی حرکت کنیم و ما شفاف هستیم و لیست اموالمان را اعلام می‌کنیم و در اختیار رسانه‌ها هم می‌گذاریم و خودمان را مشمول این قانون نمی‌دانیم و این قانون توهین به ماست. اگر مسئولی چنین بیانیه‌ای بدهد من دست آن مسئول را می‌بوسم و اگر اعلام نکردند؛ آن شک و تردید در درون من و امثال من و مردم هست که کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است!