سبد میوه خانوار در یک سال اخیر چه تغییری کرده است؟

مقایسه قیمت های برخی از اقلام میوه و صیفی در مهرماه سال گذشته با مهر امسال بیانگر کوچک شدن سبد میوه خانواده ها و حتی حذف بسیاری از این محصولات از سفره آنها است.

اخبار بازار ایران – شاید اگر سال های قبل گفته می شد که در آینده ای نه چندان دور برای خرید چند قلم میوه باید بهای زیادی پرداخت کرد و با مثلا ۱۰۰ هزارتومان دو تا سه نوع میوه می توان خرید، کسی باور نمی کرد. اما این موضوع غیر قابل باور این روزها جزیی از زندگی روزمره مردم شده است و اگر تنها یکبار هم به میوه فروشی رفته باشید متوجه خواهید شد که چند کیلو میوه چقدر برایتان آب می خورد!

با وجود اینکه این افزایش قیمت ها در بازار کاملا محسوس بوده و برکسی هم پوشیده نیست اما در این گزارش قصد داریم با مقایسه قیمت میوه در مهرماه سال قبل و مهرماه امسال به این سوال پاسخ دهیم که سبد میوه خانواده از سال گذشته تاکنون چقدر تغییر کرده است؟

لازم به ذکر است که قیمت های درج شده در جدول زیر براساس مشاهدات خبرنگار در مهرماه سال ۹۹ و مهر ۱۴۰۰ بوده و این قیمت ها ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر  باشد.

کالاقیمت (مهر سال ۹۹)قیمت (مهر۱۴۰۰)
گوجه فرنگی۴۵۰۰ تومان۱۲هزارتومان
خیار۵۹۰۰ تا ۱۰ هزارتومان۱۶هزارتومان
سیب زمینی۲۸۰۰ تا ۳۹۰۰ تومان۶۵۰۰تا۸۳۰۰ تومان
پیاز۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان۶۵۰۰ تا۷۹۰۰ تومان
سیب۱۳هزارتومان۱۸ تا ۲۵هزارتومان
نارنگی۹۰۰۰ تا ۱۲ هزارتومان۲۸هزارتومان
انار۱۴هزارتومان۲۷ تا ۳۲ هزارتومان
موز۱۹ تا۲۴ هزارتومان۳۵تا ۳۸ هزارتومان
هلو۱۵هزارتومان۳۸هزارتومان
لیموشیرین۱۲هزارتومان۱۸ هزارتومان
انگور۱۸هزارتومان۲۳هزارتومان
گلابی۱۸ تا ۳۹هزارتومانبیش از ۵۰ هزارتومان

همانطور که در  جدول دیده می‌شود، برخی از اقلام میوه و صیفی نسبت به سال گذشته افزایش قیمت ۲ تا ۳ برابری داشته اند و بدیهی است که این افزایش قیمت ها منجر به کوچک شدن سبد میوه خانواده ها و حذف برخی از این محصولات از سفره مردم شده است.

 منبع: ایسنا