3523343

فروش لاستیک‌های تقلبی با عنوان دولتی

سیستم چند نرخی همچنان در بازار لاستیک حاکم بوده و متقاضیان این محصول در تلاشند تا از هر روزنه‌ای برای بهره گیری از تایرهای ارزان قیمتی که با استفاده از نرخ ارز ترجیحی تولید و یا وارد شده‌اند استفاده کنند.

اخبار بازار ایران – در واقع موضوع چند نرخی شدن لاستیک از اوایل سال گذشته و زمانی آغاز شد که لاستیک و مواداولیه برای تخصیص ارز، از گروه ۱ به گروه ۲ انتقال پیدا کرد و بدین ترتیب ارز تخصیصی به این گروه کالایی نیمایی شد البته در کنار این تغییر ارزی واردات تایرهایی هم که از این ارز استفاده می‌کردند  نیز تغییر کرد و در نتیجه بازار تایر دستخوش تغییرات قیمتی شد که پیش بینی آن دور از انتظار نبود حال با گذشت چند ماه از این تغییرات ارزی و در حالی که به نظر می‌رسد روند قیمت‌ها باید به ثبات رسیده باشد همچنان شاهد عرضه تایر با قیمت‌های متفاوت هستیم موضوعی که به اعتقاد فعالان این حوزه با توجه به رقابت ایجاد شده بین تولیدکنندگان داخلی طبیعی بوده و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، اما برخلاف آنچه متولیان این حوزه عنوان می‌کنند بازار لاستیک حال و احوال خوشی ندشته و متقاضیان در بازار به سبب چند نرخی بودن قیمت انواع تایرها اعم از سبک و سنگین دچار مشکل هستند و در این بین سوء استفاده برخی از فروشندگان در عرضه تایرهای بی کیفیت و تاریخ گذشته تحت عنوان لاستیک ها دولتی بر این مشکلات دامن می‌زند.

 چند نرخی‌های وارداتی

بر اساس این گزارش، اوایل سال گذشته بود که لاستیک و مواداولیه برای تخصیص ارز، از گروه ۱ به گروه ۲ انتقال پیدا کرد و بدین ترتیب ارز تخصیصی به این گروه کالایی نیمایی شد.  زمانی‌که دولت دوازدهم در تامین ارز دچار مشکل شده بود، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی صنعت تایر را حذف و ارز نیمایی را جایگزین کرد. این اقدام که می‌توانست قیمت لاستیک را شفاف و بساط رانت را جمع کند؛ بدین منظور هم لاستیک یارانه‌ای تعریف شد و به هر شخص یک سهمیه اختصاص یافت. ضمن اینکه برای نزدیک شدن قیمت لاستیک دولتی و آزاد به یکدیگر، سامانه جامع تجارت را راه‌اندازی کردند اما آیا نتیجه آنطور که می‌خواستند، پیش رفت!؟ همانطور که فعالان این حوزه پیش‌بینی می‌کردند، با تغییر اولویت تخصیص ارز، توجه به تغییر قیمت‌ها جلب شد و بر تورم کشور نیز تاثیرگذار بود. حال اما مدت‌هاست که خرید و فروش‌ها در این سامانه انجام می‌گیرد اما همچنان در بازار لاستیک قیمت‌ها چند نرخی است و مشکلات زیادی را برای خریداران ایجاد کرده است. در این رابطه، مصطفی تنها سخنگوی انجمن تولیدکنندگان با بیان اینکه در حال حاضر یک نرخ متعلق به تایرهای وارداتی است که خود چند نرخ دارند، می‌گوید: به سبب اینکه تایرهای وارداتی با ارز نیمایی وارد می‌شوند، طبیعتا باتوجه به مبادی واردات متفاوت، دارای قیمت‌های متفاوت نیز هستند. بطور مثال قیمت تایر وارداتی از کشور چین با قیمت تایر وارداتی از کشور ترکیه متفاوت است؛ حتی در واردات از یک کشور بسته به میزان کیفیت و کارخانه‌های تولیدکننده، دارای تفاوت قیمت هستند. وی افرود: علاوه‌براینکه در سال گذشته که ارز تخصیصی به تایرها به ارز نیمایی تبدیل شد، به صنایع تولیدکننده اجازه داده شد که برای کالاهایی که در مسیر واردات بود تا ابتدای خرداد ماه ۱۳۹۹، بدون پرداخت مابه‌التفاوت واردت خود را تکمیل و از گمرک ترخیص کنند. این مقام صنعتی تصریح کرد: اما در مقابل یکی- دو شرکت خاص، متعلق به نهادهای خاص، این امکان را پیدا کردند که تا حدود اواخر سال گذشته نیز با همان ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی، تایرهای وارداتی در ظاهر و اسما در راه خود را وارد و از گمرک ترخیص کنند. طبیعتا آن ‌عرضه‌ها نیز از طریق سامانه جامع تجارت (زیر نظر ستاد تنظیم بازار) بایستی تایرهای وارداتی خود را  توزیع می‌کردند؛ لذا پس از ترخیص محموله‌های مذکور، تایرها بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار توزیع شدند که خود یک نرخ جدید ایجاد می‌کرد و در نهایت منجر به چند نرخی شدن تایرها در بازار شد. تنها تاکید کرد: در رابطه با تایرهای تولید داخل نیز یک نرخ متعلق به آنهاست که در ظاهر بایستی یک قیمت داشته باشند اما قیمت‌ها عملا ثابت نیست؛ چراکه صنعت تایر در برهه‌ای با افت‌وخیزهایی مواجه شده و در مواقعی کارخانه تایر برای تامین نقدینگی و فروش محصولات خود مجبور شده است، برخی تایرها را شرایطی (مثلا در دو قسط) بفروشد. یا نماینده فروش گاهی برای عرضه سریع‌تر محصولات برای برگشت پول، تخفیف‌هایی بر روی کالاها قرار  داده است؛ بنابراین موارد اینچنینی ممکن است زمینه ساز نرخ جدید باشد. سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر خاطرنشان کرد: البته زمانیکه بازار در شرایط رقابتی واقعی باشد، اصولا قیمت ها نمی‌تواند یکسان بماند. در شرایط رقابتی قیمت‌ها متفاوت می‌شود و فی‌نفسه این چندگانه شدن قیمت‌ها در این شرایط، لزوما بد نیست. وقتی بازار در شرایط کاملا رقابتی باشد، طبیعتا قیمت‌ها به عنوان ابرازی دیگر علاوه بر کیفیت، متفاوت می‌شود تا تولیدکنندگان برای تصاحب بازار باهم رقابت کنند.

 منبع: آرمان ملی