1

افزایش ۱۰ تا ۲۰ میلیونی قیمت خودرو در یک ماه

بررسی وضعیت بازار خودرو نشان می‌دهد که اگرچه همچون ماه‌های قبل، خرید و فروش خاصی در بازار صورت نمی‌گیرد اما قیمت‌ها به صورت محسوسی روند صعودی گرفته است.

اخبار بازار ایران – بررسی‌های میدانی از بازار خودرو نشان می‌دهد که اگرچه همچون ماه‌های گذشته خرید و فروشی در بازار خودرو صورت نمی‌گیرد و مصرف کنندگان منتظر کاهش قیمت هستند اما روند بازار خلاف جهت انتظارات مردم حرکت کرده و قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفته است.

یکی از نمایشگاه داران خودرو به خبرنگار مهر گفت: فعلاً در بازار خبری از خرید و فروش نیست و قیمت‌ها نیز بی ضابطه بالا می‌روند و هر کس قیمت دلخواه خود را برای خودرو اعلام می‌کند. بازار خودرو به شکلی شده که حتی در دوره تعطیلات کرونایی، قیمت خودروها دستخوش تغییر شده بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون بازار با رکود همراه است، افزود: تا چند روز دیگر که دولت تغییر کند قطعاً بازار با یک شوکی همراه می‌شود و احتمال بروز تغییر در بازار وجود دارد.

این فعال بازار خودرو تاکید کرد: اگر کسی قصد خرید خودرو دارد بهتر است چند روز صبر کند تا هم دولت تغییر کند و هم خبری از مذاکرات برسد؛ فعلاً بازار درگیر هیاهو شده است.

وضعیت قیمت‌ها در بازار

بررسی وضعیت قیمت‌ها حکایت از آن دارد که قیمت خودروهای پرتیراژ ایران خودرو و سایپا با افزایش‌های چشم گیری مواجه شده است، به شکلی که عمده خودروهای پرتیراژ در بازار طی یک ماه گذشته بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان رشد قیمت را تجربه کرده‌اند.

به عنوان نمونه اگرچه قیمت خودروی سمند LX در ۶ تیر ماه ۱۹۹ میلیون تومان بود اما قیمت کنونی این خودرو در بازار به ۲۱۸ میلیون تومان رسیده است. خودرو پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز ۶ تیر ماه ۲۱۱ میلیون تومان قیمت داشت که هم اکنون به ۲۲۵ میلیون تومان رسیده است.

قیمت دنا معمولی ۶ تیر ماه ۲۸۴ میلیون تومان بود که هم اکنون به ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است. قیمت خودروی پژو پارس سال نیز از ۲۳۶ میلیون تومان به ۲۵۰ میلیون تومان رسیده است.

همچنین قیمت تیبا از ۱۲۹ میلیون تومان در ۶ تیر ماه به ۱۳۵ میلیون تومان در ۹ مرداد ماه رسیده است.

قیمت کوییک دنده‌ای از ۱۵۰ میلیون به ۱۵۸ میلیون تومان، ساینا از ۱۴۳ میلیون به ۱۴۷ میلیون تومان رسیده است؛ قیمت سایپا ۱۱۱ از ۱۳۴ میلیون به ۱۳۹ میلیون تومان افزایش یافته و تیبا از ۱۳۷ میلیون تومان به ۱۴۰ میلیون تومان رسیده است.

خودرو (مدل ۱۴۰۰)قیمت (۶ تیر ۱۴۰۰)قیمت (۹ مرداد ۱۴۰۰)
سمند LX۱۹۹ میلیون تومان۲۱۸ میلیون تومان
پژو ۴۰۵ GLX۲۰۰ میلیون تومان۲۱۶ میلیون تومان
پژو پارس۲۳۶ میلیون تومان۲۵۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۲۲۱۱ میلیون تومان۲۲۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۵۲۵۸ میلیون تومان۲۶۶ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ اتوماتیک۳۸۵ میلیون تومان۳۹۵ میلیون تومان
رنو تندر ۹۰ E۲۳۳۵ میلیون تومان۳۳۲ میلیون تومان
رانا پلاس۲۲۲ میلیون تومان۲۳۳ میلیون تومان
دنا معمولی۲۸۴ میلیون تومان۳۰۰ میلیون تومان
سایپا ۱۱۱۱۳۴ میلیون تومان۱۳۹ میلیون تومان
سایپا ۱۳۱۱۲۱ میلیون تومان۱۲۶ میلیون تومان
ساینا۱۴۳ میلیون تومان۱۴۷ میلیون تومان
تیبا۱۲۹ میلیون تومان۱۳۵ میلیون تومان
تیبا ۲۱۳۷ میلیون تومان۱۴۰ میلیون تومان
کوییک دنده‌ای۱۵۰ میلیون تومان۱۵۸ میلیون تومان

این وضعیت قیمت‌ها در بازار و تفاوت فاحش با قیمت کارخانه و البته عدم تمایل مردم به خرید، در حالیست که خودروسازان از حدود ۳ ماه پیش در حال رایزنی و برگزاری جلسه با نمایندگان مجلس برای آزادسازی قیمت هستند.

 منبع: مهر