001

ضرورت توجه ویژه دولت سیزدهم به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مثابه «دولت کوچک»

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی در راستای طرح کوچک سازی دولت و با ادغام سه وزارتخانه (رفاه و تامین اجتماعی، کار و تعاون) تشکیل گردید.

اخبار بازار ایران – این وزارتخانه با بیش از ۱۲  زیر مجموعه به عنوان بزرگترین وزارتخانه دولت محسوب می شود و نقش بسزایی در تمامی حوزه های مدیریتی کشور علی الخصوص حوزه تولید ، اشتغال و تامین اجتماعی و در یک کلام اقتصاد و معیشت دارد.

چالش ها و مشکلات در این وزاتخانه مانند افتادن یک سنگ در برکه ، پژواک چالش ها و بحران ها را در جامعه و کشور به دنبال خواهد داشت.

بحران های صندوق های بازنشستگی در کشور و افزایش هزینه های مربوط به طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان ، ضرورت توجه جدی به تهدیدها در سازمان تامین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی (زیر مجموعه این وزارتخانه) را دوصد چندان کرده است.

از طرفی در زیر مجموعه این وزاتخانه ساختار های اقتصادی کلان در حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی،  سیمان ، گردشگری، درمان، صنعت، معدن، چاپ و نشر، ورزش، مسکن و … ،  تنها بخشی از فعالیت های این وزارتخانه می باشد که نشان از نقش حیاتی و تاثیرگذار آن در کشور دارد و میتوان به دلیل گستردگی فعالیت ها و ماموریت های آن با نام “دولت کوچک” از این وزارتخانه یاد کرد.

بنابراین تحقق اهداف و ماموریت های این وزارتخانه که قلب تپنده دولت سیزدهم به شمار می آید در گرو انتخاب وزیری شایسته، توانمند و مسلط به حوزه های اقتصادی و اجتماعی می باشد که امید است بر اساس شایسته سالاری منصوب شود. سکان دار این وزارتخانه مسئولیت مهمی در جهت بهبود بسیاری از مشکلات و دغدغه های معیشتی مردم خواهد داشت.

به طوری که مدیریت و هم افزایی در شرکت های زیر مجموعه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی میتواند باعث رونق و حل بخشی از مشکلات مسکن ، گردشگری ، حمل و نقل ، درمان (مدیریت بحران ایجاد شده به دلیل شیوع بیماری کرونا) و …  گردد.

ضرورت توجه ویژه دولت سیزدهم به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مثابه «دولت کوچک» - موبنا

در ادامه به گروهی از شرکت های مختلف در زیر مجموعه این وزارتخانه اشاره شده که هم افزایی آنان با یکدیگر می تواند در حل مشکلات حوزه های مهم و اساسی کشور موثر باشد :

حوزه مسکن
نام مجموعهنام زیر مجموعه
سازمان تامین اجتماعیموسسه املاک و مستغلات
هلدینگ خانه سازی ایران
شستاهلدینگ عمران و ساختمان
شرکت های کاشی و سرامیک و فولاد
هلدینگ سیمان
صندوق بازنشستگی کشوریهلدینگ عمران و ساختمان تراز پی ریز
صندوق بیمه روستائیان و عشایرشرکت ارزش آفرینان صبا در حوزه سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از املاک
صندوق بازنشستگان فولادشرکت صبا ابنیه ایرانیان
شرکت ساختمانی کار
بانک رفاه کارگرانشرکت مدیریت پروژه های ساختمانی ایران (مپسا)
شرکت ساختمانی توسعه رفاه پردیس
مدیریت پروزه های ساختمانی

بعنوان نمونه و در بخش مسکن می توان از پتانسیل شرکت های حوزه مسکن ، باهم افزایی تمامی ظرفیت ها و همکاری بانک های عامل ، تا حد زیادی مشکل مسکن کارگران و بازنشستگان را مرتفع نمود.

حوزه حمل و نقل و گردشگری
نام صنعتنام مجموعهنام زیر مجموعه
خدمات حمل و نقلریلیسازمان تامین اجتماعی – هلدینگ هگتاشرکت قطارهای رجاء
دریاییسازمان تامین اجتماعی – شستاکشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
صندوق بازنشستگی کشوری – آتیه صباشرکت گلف اجنسي ايران
هواییصندوق بازنشستگی کشوریهواپیمایی آسمان
جاده ایصندوق بازنشستگی کشوری – آتیه صباشرکت حمل و نقل جاده‏اي داخلي فجر جهاد
هتلداریسازمان تامین اجتماعی – هلدینگ هگتاهتل های هما
صندوق بازنشستگی کشوری – آتیه صباشرکت آرين پارسه کيش
صندوق بازنشستگی فولادتوسعه مرآت کیش
خدمات مسافرتي و جهانگرديصندوق بازنشستگی کشوری – آتیه صباشرکت خدمات مسافرت هوايي پرشين گلف
سازمان تامین اجتماعی – هلدینگ  هگتاشرکت بین‏ المللی خدمات مسافرتی و جهانگردی تأمین
رفاهیسازمان تامین اجتماعی – هلدینگ  هگتاشرکت رفاه گستر تأمین اجتماعی
شرکت مجتمع­های توریستی و رفاهی آبادگران
شرکت دهکده ساحلی
ایرانگردی و جهانگردیصندوق بازنشستگی کشوری – آتیه صبا سازمان تامین اجتماعی – هلدینگ هگتاشرکت سرمايه گذاري ايرانگردي و جهانگردي
آب درمانیصندوق بازنشستگی کشوری – آتیه صباشرکت توسعه دهکده آب درماني محلات

با توجه به وضعیت کشور در مبارزه با پاندمی کرونا می توان از پتانسیل مراکز رفاهی و اقامتی فوق بعنوان قرنطینه بیماران (با پرداخت هزینه کم) استفاده کرد و این مهم میتواند تا حد زیادی در مدیریت بحران بیماری کرونا موثر واقع گردد.

در پایان امید است با اهمیت و درایت دولت منتخب و بهره مندی از پیشنهادات و ایده های کارشناسان متخصص در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … زمان کوتاهتری را تا بهبود وضع موجود کشور و رسیدن به اهداف عالیه دولت منتخب شاهد باشیم.

یوسف طوقانی

دانش آموخته دکترای تخصصی جامعه شناسی اقتصاد و توسعه