1 1

آیا بورس عامل افزایش قیمت‌ کالاها و محصولات است؟

قرار بود بازار سرمایه محل کشف قیمت باشد اما هر کالایی که وارد این بازار شده با افزایش قیمت روبرو شده است

اخبار بازار ایران – قرار بود بازار سرمایه محل کشف قیمت باشد اما هر کالایی که وارد این بازار شده با افزایش قیمت روبرو شده است

***  ورود کالاها به بازار سرمایه برای کشف یا افزایش قیمت؟

بر اساس اظهارنظرهای مسئولان و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود بورس محلی برای کشف قیمت کالاها باشد اما تجربه نشان داده هر کالایی که وارد این بازار شده با افزایش قیمت روبرو شده مثل فولاد، تایر و دیگر کالاها.

اما دلیل این روند چیست؟چرا کالاها با ورود به بازار سرمایه همواره با افزایش قیمت روبرو می‌شوند؟ مشکل کجاست؟

خبرنگار خبرگزاری صنایع در گفتگو با کارشناس بازار سرمایه پاسخ این سوالات را پیگیری کرده است که در ادامه خلاصه آن را ملاحظه خواهید نمود.

*** علت افزایش قیمت کالاها بعد از ورود به بازار سرمایه ؟

مهدی رباطی در پاسخ به این سوالات، با اشاره به ویژگی‌های بورس، اظهار داشت:

بورس محلی برای قیمت‌گذاری بر اساس فرآیند عرضه و تقاضا است و این شرایط بازار باز است که قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

اصولا در دوره‌هایی که تورم انتظاری رو به افزایش است، رشد تقاضا را داریم که این موضوع منجر به افزایش قیمت‌ها‌ می‌شود و در مقابل، در دوره‌هایی که اقتصاد به رکود می‌رود، قیمت‌ها به سطوح تعادلی نزدیک می‌شوند، لذا باید گفت، عامل اصلی رشد قیمت کالاها یا محصولات، فضای دلالی است نه بازار سرمایه

وی در ادامه تصریح کرد:

به عنوان مثال اکنون قیمت فولاد متناسب و حتی پایین‌تر از نرخ تعادلی است.

فولاد نیز ضریبی از قیمت جهانی در نرخ ارز است، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت بورس عاملی برای افت قیمت محصولات شرکت‌های فولادی باشد.

*** بورس آیینه شرایط اقتصادی کشور

به گزارش صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان، خاطرنشان کرد:

بازار سرمایه آیینه تمام نمای شرایط اقتصادی کشور است که به سیاستگذارها کمک می‌کند درکی واقعی و درست از موجودیت شرایط اقتصادی کشور داشته باشند.

مسئولان و سیاستگذاران اگر توجه لازم و نگاه درستی به این بازار داشته باشند، بدون شک می‌توانند تصمیم‌‌هایی بایسته و شایسته و متناسب با شرایط واقعی برای اقتصاد کشور اتخاذ کنند که پرواضح است این روند تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

 منبع: صنایع