2345059

۱۴هزار مراجعه برای اعتراض به قطع یارانه

سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ بودجه با اشاره به مراجعه کمتر از ۱۴ هزار سرپرست خانوار به دفاتر پیشخوان برای اعتراض به قطع یارانه، از صرفه‌جویی ۸ هزار میلیاردی، درصورت قطع یارانه پردرآمدها خبر داد.

اخبار بازار – حسین میرزایی، درباره فرآیند قطع یارانه‌ نقدی خانوارهای پردرآمد، اظهار داشت: در گام نخست، فهرست حدود ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای قطع یارانه نقدی به سازمان هدفمندی اعلام و تا روز ۳۱ شهریور، برای سرپرستان این خانوارها پیامک ارسال شد.

وی ادامه داد: از حدود ۲۰۰ هزار سرپرست خانوار شناسایی شده برای قطع یارانه نقدی، هیچ شماره تلفن تماسی از ۲۱۴۰ سرپرست خانوار در سیستم ثبت نشده بود؛ اما برای برخی از اعضای این خانواده‌ها، تا ۴ پیامک ارسال کردیم تا مطمئن شویم اطلاع‌رسانی مکفی صورت گرفته است.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸، افزود: البته یارانه شهریورماه ۲۷۰۰ سرپرستان خانوار به دلیل اختلال در حساب بانکی آنها در سازمان هدفمندی یارانه‌ها، به حساب آنها واریز نشده بود؛ این در حالی است که یارانه این خانوارها قطع نشده است و با پیگیری‌های صورت گرفته، بلافاصله با هماهنگی سازمان هدفمندی با ارسال پیامک به آنها، اعلام شد که برای رفع مشکل به بانک مراجعه کنند.

میرزایی با تکذیب انتشار اخباری مبنی بر فرصت ۴۸ ساعته ثبت اعتراض به قطع یارانه نقدی، گفت: سرپرست خانوارهایی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی شدند و پیامک قطع یارانه نقدی نیز برای آنها ارسال شده است، با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر(کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه) به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

وی ادامه داد: پس از احراز هویت سرپرست خانوار در دفتر پیشخوان، اجازه‌نامه‌ای از وی مبنی بر این دریافت می‌شود که دولت اجازه دارد به اطلاعات و تراکنش‌های بانکی این خانوار دسترسی داشته باشد. در این مرحله دفتر پیشخوان، «کد رهگیری» را به شماره سرپرست خانوار پیامک خواهد کرد؛ اما ۴۸ ساعت پس از دریافت کدرهگیری، می توانند به سامانه yaraneh۱۰.mcls.gov.ir برای ثبت اعتراض خود مراجعه و اطلاعات تراکنش بانکی خود را مشاهده کنند.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه، با بیان اینکه سرپرستان خانوار در صورت اعتراض، دو ماه برای مراجعه به دفاتر پیشخوان مهلت دارند، درباره مکانیز قطع یارانه نقدی گفت: پس از بررسی تراکشن بانکی، اگر متوسط هزینه‌کرد ماهانه خانوار در چهارماه نخست امسال برای خانوارهای تک نفره کمتر از ۴ میلیون تومان، برای خانوارهای دو نفره کمتر از ۵ میلیون تومان، برای خانوارهای سه نفره کمتر از ۶.۵ میلیون تومان، برای خانوارهای چهارنفره کمتر از ۷.۵ میلیون نفر و برای خانوارهای پنج نفره  کمتر از ۸.۵ میلیون تومان باشد، یارانه این خانوارها مجدد برقرار می‌شود.

وی اظهار داشت: برای خانوارهای ۶ نفره و بالاتر در صورتی که هزینه کرد ماهانه نخست آنها به ازای هر نفر از ۵۰۰ هزار تومان بیش از خانوار پنج نفره، کمتر باشد نیز یارانه آنها برقرار خواهد شد؛ اما درصورتی که هزینه کرد خانوارها بیش از میزان مذکور باشد، یارانه آنها برقرار نمی‌شود.

میرزایی درباره میزان مراجعه کنندگان برای ثبت اعتراض به قطع یارانه نقدی نیز گفت: تاکنون کمتر از ۱۴ هزار سرپرست خانوار برای ثبت اعتراض به دفاتر پیشخوان مراجعه کردند که میزان قابل توجهی نیست، با این حال در صورت صحت اعتراض آنها در اولین نوبت یارانه نقدی ماه‌های پرداخت نشده، به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان صرفه جویی در منابع با قطع یارانه نقدی دهک‌های پردرآمد گفت: برآورد ما این است که با قطع یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی تا پایان سال، حدود ۸ هزار میلیارد تومان در منابع کشور صرفه جویی می‌شود.

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ بودجه گفت: قطع یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد، به تدریج تا پایان سال با دریافت فهرست خانوارهای مشمول از  وزارت کار ادامه دارد.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش درباره فرآیند تشکیل ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ کل کشور گفت: در ماده ۶ آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه تصریح شده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان هدفمندی یارانه‌ها، وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در فرآیند بررسی و پایش وضعیت خانوار برای حذف و برقراری یارانه نقدی همکاری مشترک داشته باشند.

میرزایی ادامه داد: بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه شناسایی خانوارهای مشمول، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه تامین زیرساخت‌های تبادل داده و ارسال پیامک، سازمان هدفمندی یارانه‌ها وظیفه قطع یا وصل یارانه‌ نقدی و وزارت کشور وظیفه هماهنگی استانداری‌ها، فرمانداری‌ها ودفاتر پیشخوان را بر عهده دارند.

 منبع: مهر