156644394

فشار بازار برای کاهش قیمت خودروهای چینی

خروج خودروسازان فرانسوی‌ و ممنوعیت واردات، راه را برای ورود خودروهای مونتاژی چینی به بازار ایران باز کرده است؛ خودروهایی که به دلیل طراحی‌های زیبا - که غالبا کپی‌ شده از برندهای مطرح جهانی است - آپشن‌های متعدد و البته قیمت مناسب نسبت به خودروهای آلمانی، فرانسوی، ژاپنی و کره ای، در بازار ایران مورد استقبال قرار گرفته است.

اخبار بازار – امروز طیف وسیعی از خودروهای چینی از جک، جیلی، برلیانس، لیفان، هایما، چانگان، دانگ‌فنگ، بسترن، ام. جی، بی.وای.‌دی، چری، گریت‌وال، هن‌تنگ، بایک‌موتور و اخیرا متفرقه هایی مثل بیسو را در جاده‌ها و خیابان‌های کشور شاهدیم.

این خودروها ابتدا با قیمت‌هایی مناسب وارد بازار شدند اما متاثر از افزایش قیمت خودرو در یک سال گذشته، شانه به شانه سایر خودروها قیمت‌ها بالا رفتند؛ با این حال، این روزها شاهدیم که بازار، این قیمت‌ها را نمی‌پذیرد و برای کاهش آن فشار می‌آورد؛ به نوعی که امروز (دوشنبه یکم مهرماه) قیمت کارخانه غالب خودروهای چینی از قیمت بازار گران‌تر است.

در حالی که شرکت کرمان‌موتور، شاسی بلند جک S5 خود را ۳۰۱ میلیون تومان برای مشتریان فاکتور می‌کند، این خودرو در بازار ۲۶۲ میلیون تومان قیمت دارد. جک S3 این شرکت با قیمت شرکتی ۲۱۰ میلیون تومانی، در بازار ۱۸۳ میلیون تومان و سدان جک J4 که قیمت شرکتی آن ۱۴۹ میلیون تومان اعلام شده، در بازار ۱۴۲ میلیون تومان قیمت خورده است.

این اختلاف قیمتی در مدیران‌خودرو شدیدتر است و تفاوت قیمت‌ها در خودروهای مختلف این گروه بین ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان است.

به طور مثال، امروز قیمت ام. وی. ام 315 در شرکت ۱۴۰ میلیون و در بازار ۱۱۴ میلیون تومان است. تیگو 7 در شرکت ۴۳۷ میلیون فاکتور می‌شود و در بازار ۳۷۰ میلیون تومان قیمت دارد و قیمت تیگو 5 در شرکت ۳۲۸ میلیون و در بازار ۲۶۴ میلیون تومان است.

کارشناسان بازار معتقدند که قیمت خودورهای چینی در کارخانه بالاتر از قیمت‌های واقعی‌شان است. آنان می‌گویند قیمت خودروها باید در قیاس با قیمت‌های جهانی بررسی شود. بطور مثال جک S5 کرمان‌موتور که به صورت قطعات منفصله (CKD) وارد و مونتاژ می شود، باید مشخص شود تعرفه واردات این قطعات چقدر است، شرکت مونتاژکار چقدر باید سود ببرد و قیمت ۳۰۱ میلیون تومانی که کرمان‌موتور آن را برای مشتریان فاکتور می‌کند، بر چه مبنایی است؟

یک نمایشگاه‌دار خودرو در مرکز تهران در این زمینه به ایرنا گفت: اکنون محصولات مدیران خودرو بین ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان پایین تر از قیمت کارخانه‌ای آنها قیمت دارند.

وی اظهار داشت: زمانی شرکت مدیران‌خودرو شرایط خوبی برای خرید خودروهای مونتاژی خود قرار داد که مورد استقبال مشتریان قرار گرفت، اما اکنون مشتریان معتقدند قیمت‌های فعلی این خودروها در بازار نمی‌ارزد.

«سعید موتمنی» رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران معتقد است یک بار برای همیشه باید نحوه قیمت‌گذاری همه خودروها مشخص شود که بر چه مبنایی انجام می‌شود؟ در این زمینه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وظیفه دارند.

وی یادآور شد:‌ در یک سال و نیم گذشته شاهد بودیم ‌محدودیت‌های عرضه‌ای خودروسازان و تعیین فرمول قیمتی پنج درصد کمتر از حاشیه بازار، سبب شد تا قیمت انواع خودروها رشد قابل توجهی را تجربه کند، این افزایش قیمت ها همه انواع خودروهای داخلی و مونتاژی را تحت تاثیر قرار داد.

موتمنی ادامه داد:‌ بسیاری از خودروهای مونتاژی در حالی که قطعات آنها با ارز گران قیمت وارد نشده بود، اما قیمت‌هایشان بی حساب و کتاب بالا رفت.

کارشناسان معتقدند این روزها مشتریان به دلیل کمبود عرضه خودرو و تثبیت نرخ ارز، انتظار کاهش قیمت ها را دارند، آنان مدام می پرسند قیمت امروز خودروها با نرخ ۱۱ هزار تومانی دلار بالاتر از قیمت خودروها در زمانی است که نرخ دلار ۱۸ هزار تومان بود و این منطقی نیست.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران یادآور شد: پارسال با نرخ ۱۵ هزار تومانی دلار، قیمت هر دستگاه سانتافه ۴۵۰ میلیون تومان بود، اما این روزها با وجود کاهش قیمت‌ این خودرو با نرخ دلار ۱۱ هزار تومانی ۷۵۰ میلیون تومان قیمت دارد.

وی بیان داشت:‌ موضوع خودروهای چینی نیز از این مسائل مستثنی نیست، به طوری که در سال‌های گذشته دست این خودروسازان باز گذاشته شده، نظارت چندانی بر فعالیت‌شان وجود نداشت و توانستند «چراغ خاموش قیمت‌هایشان را افزایش دهند».

به گزارش ایرنا، امروز قیمت هر دستگاه برلیانس H220 دنده ای ۸۹ میلیون تومان، H230 دنده‌ای ۹۰ میلیون تومان، H320 دنده‌ای ۱۲۲ میلیون تومان و H320 اتوماتیک ۱۵۲ میلیون تومان، همچنین H330 دنده‌ای ۱۲۶ میلیون تومان و H330 اتوماتیک ۱۶۰ میلیون تومان است.

پایش بازار خودرو همچنین حاکی از قیمت ۲۶۸ میلیون تومانی هایما S7 و ۲۳۸ میلیون تومانی هایما S5 ایران‌خودرو است.

چانگان CS35 سایپا نیز ۱۷۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. بسترن B30 مونتاژی گروه بهمن ۱۶۹ میلیون تومان و هاوال ۲۶۵ میلیون تومان، همچنین بیسو T3 به ۲۳۰ میلیون تومان قیمت دارد.

بررسی قیمت سایر خودروهای چینی در بازار حاکی است امروز چری آریزو 6 اتوماتیک ۳۶۲ میلیون تومان، هن‌تنگ ایکس 7 به ۶۲۰ میلیون تومان، جیلی امگرند 7 اتوماتیک تا ۱۵۵ میلیون تومان، جیلی جی. C6 صفر کیلومتر ۱۳۵ میلیون تومان، بی. وای. دی دنده‌ای مدل F3 صفر کیلومتر ۱۴۵ میلیون تومان، بی.وای.دی S6 صفر کیلومتر ۲۸۰ میلیون تومان، لیفان سری ۸۲۰ مدل ۹۷ کم کارکرد تا ۲۳۰ میلیون تومان، لیفان سری ۶۲۰ در حد صفر ۸۳ میلیون تومان و سری ایکس ۵۰ این خودرو ۱۲۰ میلیون تومان قیمت خوردند.

همچنین دانگ‌فنگ اچ.سی.کراس مونتاژی ایران‌خودرو تا ۱۲۹ میلیون تومان، ام.جی سری ۳۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان، ام.جیسری ۳۶۰ اتوماتیک صفر کیلومتر ۲۰۷ میلیون تومان و سری ۵۵۰ دست دوم آن بسته به کارکرد بین ۱۵۰ تا ۱۹۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.

کارشناسان معتقدند همه خودروهای داخلی و مونتاژی چینی یا غیر چینی، باید کیفیت و ایراداتشان مورد بررسی قرار گیرد، وضعیت تامین لوازم یدکی شان مشخص شده و و پس از آنالیز، با قیمت منطقی به دست مصرف کننده برسند؛ موضوعی که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 منبع: ایرنا