3969035 257
مدیرعامل بانک مسکن:

رشد ۱۰ درصدی استفاده از تسهیلات مسکن یکم

خانه اولی ها تا پایان سال گذشته، بیش از ۱۰۴ هزار واحد مسکونی در شهر‌های مختلف کشور خریداری کردند.

اخبار بازار – به گزارش اخبار بازار به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، مدیرعامل بانک مسکن گفت: تا پایان سال ۹۷، تعداد ۱۰۴ هزار و ۲۲۴ واحد مسکونی توسط خانه اولی ها و سپرده گذاران صندوق یکم در شهرهای مختلف کشور خریداری شد.
ابوالقاسم رحیمی انارکی افزود: در حوزه عملکرد تسهیلات اعطایی صندوق پس انداز مسکن یکم، تا پایان سال ۹۶ معادل ۴۴ هزار واحد مشمول دریافت این تسهیلات به مبلغ ۳۳ هزار میلیارد ریال شدند که این میزان فقط در سال گذشته از نظر تعداد واحد مسکونی مشمول، ۶۰ هزار واحد و از نظر ارزش تسهیلات به ۴۷ هزار و ۵۰۳ میلیارد ریال افزایش یافت و در مجموع به ۱۰۴ هزار واحد با ارزش تسهیلاتی بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۹۷ بالغ شده است.
ابوالقاسم رحیمی انارکی با ارائه گزارشی از عملکرد بانک مسکن در سال گذشته گفت: در حوزه تجهیز منابع بانک ۱۰ درصد رشد داشتیم. همچنین در بخش ترکیب سپرده‌های بانک به تفکیک مالکیتی و وکالتی در هر دو بخش با ۱۰ درصد افزایش مواجه بودیم.
رحیمی انارکی با تشریح عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم (تسهیلات با سپرده مختص خانه اولی ها) گفت: در سال ۹۷ به کل سپرده گذاران این صندوق ۱۸۳ هزار سپرده گذار جدید اضافه شد و در پایان سال گذشته مجموع سپرده گذاران این صندوق به ۵۷۵ هزار و ۳۴۶ نفر رسید.
وی ادامه داد: در مجموع از ابتدای تاسیس صندوق پس انداز مسکن یکم (خرداد ۹۴) تا پایان سال ۹۷، تعداد ۱۰۴ هزار و ۲۲۴ واحد مسکونی توسط خانه اولی‌ها و سپرده گذاران صندوق یکم در شهر‌های مختلف کشور خریداری شد و این تعداد متقاضی واجد شرایط با ارزانترین تسهیلات بانک مسکن به ارزش کل ۸۰ هزار و ۵۹۸ میلیارد ریال خانه دار شدند.
رحیمی انارکی از رشد ۱۰ درصدی تقاضای استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ متناسب با روند سپرده گذاری و افتتاح حساب در صندوق خبر داد و گفت: این نشان می‌دهد به رغم رکود در بخش مسکن همچنان تقاضا برای این تسهیلات وجود داشته است و البته تقاضای این تسهیلات در تهران و شهر‌های بزرگ کمتر شده، اما استقبال از این تسهیلات در سایر شهر‌ها افزایش یافته است.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک مسکن درباره کل تسهیلات اعطایی بانک نیز گفت: تسهیلات اعطایی بانک در بخش مسکن از ۴۷۴ هزار میلیارد ریال در سال ۹۶ با رشد ۱۹ درصدی به ۵۶۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.
وی افزود: تسهیلات پرداختی در غیر از بخش مسکن نیز از ۲۰ هزار و ۶۷۸ میلیارد ریال با رشد ۲۴ درصدی به ۲۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد افزایش یافته و از نظر تعداد با رشد ۷ درصدی از ۹۱ هزار و ۵۰۸ فقره به ۹۷ هزار و ۹۲۴ فقره افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه تعداد واحد‌های بهره‌مند شده ازتسهیلات مسکن بانک مسکن با افزایش ۱۶ درصدی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، از ۵۱۸ هزار واحد به ۶۰۱ هزار و ۴۷۷ واحد رسیده است، گفت: تسهیلات پرداختی از محل اوراق گواهی حق تقدم نیز در سال ۹۷ از نظر تعداد ۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک مسکن در ادامه سخنان خود از تلاش این بانک برای کاهش قیمت تمام شده منابع و پول خبر داد و گفت: در سال گذشته قیمت تمام شده منابع با احتساب مسکن مهر از ۸.۹۶ به ۸.۸۵ درصد و بدون مسکن مهر از ۱۲.۴۵ به ۱۱.۷۸ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: همچنین قیمت تمام شده پول، بامسکن مهر از ۱۳.۵۶ به ۱۳.۴۴ درصد و بدون مسکن مهر از ۲۰ به ۱۸.۹ درصد کاهش یافته است.