1398625114035872

حذف نام شهدا از تابلوهای معابر پایتخت دروغی بزرگ است

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران توضیحاتی را در رابطه با حواشی اخیر در مورد نام گذاری تابلوهای معابر مطرح کرد.

اخبار بازار – غلامحسین محمدی صبح امروز با حضور در برنامه «سلام صبح به خیر» که از شبکه 3 سیما پخش شد، به حواشی اخیر در مورد حذف نام شهدا از برخی از تابلوهای معابر شهری پرداخت و با تاکید بر لزوم توجه به پیوست های تکنیکی و ترافیکی نصب تابلوها در معابر، گفت: تصاویر موجود نشان می دهد در سال 90 همین تابلوهایی که امروز هم برخی نشان می دهند و می گویند که ما نام شهید را از آن حذف کرده ایم از همان سال ها به همین شکل بوده اند و تعجب من این است که چرا شهرداری وقت در قبال این اخبار ، دست به اصلاح تابلوهای این معابر نزده است. شاید ملاحظات تکنیکی و خاصی مطرح بوده، اما ما اعلام کرده ایم که برخی از این ملاحظات تکنیکی را ما قبول نداریم و بر استفاده از کلمه شهید در این تابلوها تاکید بسیار داریم.

وی اظهار کرد: بررسی تابلوها نشان می دهد تابلوهایی که در مواردی نام شهید از آن ها در سال های گذشته حذف شده است تابلوهای پرچمی هستند که برای رانندگان عبوری که با سرعت متوسط 30 کیلومتر بر ساعت در حال عبور هستند نصب شده است و طبق اصول ترافیکی نام ها در این تابلوها اختصاری هستند، اما در همان کوچه ها تعداد زیادی تابلوهای دیوارکوب نصب شده اند که کلمه شهید روی آن ها قرار گرفته است.
محمدی ادامه داد: مثلا در یک معبر ده تابلوی دیوارکوب و یک تابلوی پرچمی داریم که به دلایل تکنیکی ممکن است نام آن اختصاری شده باشد ما این مساله را در بزرگراه ها هم داریم. مثلا در برخی تابلوهای بزرگراه همت دیگر نام شهید را قرار نمی دهند و فقط همان همت را می نویسند و این تکنیک هم متعلق به گذشته است و در دوره شهرداری فعلی مطرح نشده است. بنابراین این که می گویند ما کلمه شهید را از تابلوها حذف کرده ایم یک دروغ بزرگ است که برخی با اهداف خاص سیاسی مطرح می کنند.
وی با تاکید بر این که درچند سال گذشته اقدامات گسترده ای در مورد تغییر تابلوهای معابر انجام نداده ایم و اقدامات صورت گرفته اغلب معطوف به نوسازی تابلو یا درج عنوان شهید به خواست شهروندان بود، تصریح کرد: همان طور که گفتم در گزارشی که در برنامه «سلام صبح به خیر» پخش شد، تصاویری نشان داده شد که عینا همین عکس ها در رسانه ها در سال 90 منتشر شده است و متعلق به دوره شهرداری ما نیست. لذا معتقدم گاهی این اخبار با اهداف سیاسی مطرح می شود تا شهرداری تهران را متهم کنند. در برخی موارد با اهداف خاص و سیاسی از برخی معابر عکس و فیلم گرفته شده است که امیدوارم واقعا این اهداف خیرخواهانه باشد چون اگر به ما اطلاع می دادند قطعا پیگیری می کردیم و نیازی به این فضاسازی ها نبود. با اینکه اساسا نصب این تابلوها در سال های قبل و پیش از دوره فعلی شهرداری انجام شده است.

رییس مرکز ارتباطات و روابط بین الملل شهرداری درباره حذف نام شهید از برخی ایستگاه های بی آر تی هم گفت: به طور کلی در تهران حدود 5 هزار و 500 ایستگاه داریم که تنها یک ایستگاه به نام «مدنی» یعنی بدون کلمه شهید است که این نامگذاری هم متعلق به 30 سال قبل است و همه آن را به همین نام می شناسند. حال این که به چه دلیلی عده ای این را مطرح می کنند برای من مشخص نیست.
محمدی عنوان کرد: در شورای اسلامی قبل هم که دوستان متدین ما در آن حاضر بودند طرحی به نام حذف نام شهدا از پل های اتوبان امام علی (ع) و نامگذاری آنها به نام استان ها مطرح بوده است و اتفاقاً یکی از منتقدین امروز شهرداری در همین زمینه جزو ارائه دهندگان این طرح بوده است.
وی تاکید کرد: لازم است همین جا اعلام کنم که شهرداری تهران خود را مدیون شهدا می داند و شهردار تهران یک بسیجی و رزمنده بوده است و در میان اعضای شورای شهر هم ما دو فرزند شهید داریم که یکی از آنها در کمیسیون نامگذاری معابر حضور دارد. ما در دوره جدید 38 درصد معابر جدید را به نام شهدا نامگذاری کرده ایم.
محمدی همچنین با اشاره به انتقادهایی که در حذف کلمه شهید از نام برخی معابر در منطقه 16 مطرح است، گفت: با اطلاع رسانی که انجام شد شهرداری این مشکل را حل کرد تا جایی که فرمانده بسیج آن ناحیه از شهردار منطقه تقدیر کرده است. ما این دغدغه را جدی گرفته ایم و اگر شهروندان گزارشی را از طریق سامانه 1888 اعلام کنند این اطمینان را می دهیم که آن را پیگیری خواهیم کرد و طبق نظر کارشناسی و تکنیکی اصلاحات را انجام می دهیم. البته در انتقادات اخیر موارد جالبی هم هست مثل این که دو کوچه در منطقه 12 به نام های نمازی و معزی هستند که برخی جوانان با تصور حذف کلمه شهید خودشان دست به کار شده و کلمه شهید را به آن اضافه کرده اند در حالی که طبق اعلام بنیاد شهید این دو فرد اصلا شهید نیستند.
وی خطاب به مردم عنوان کرد: من از مردم می خواهم به شهرداری و شورای شهری که خودشان انتخاب کرده اند اعتماد کنند و اگر مواردی دیدند به ما اطلاع دهند و مطمئن باشند که برطرف خواهد شد. برخی به شهرداری بهتان هایی می زنند که در شان شهرداری نیست و معتقدم این اتهام ها بازی های سیاسی با اهداف خاصی است و نباید تحت تاثیر این رفتارها قرار بگیریم.
محمدی در پایان تاکید کرد: طبق دستور شهرداری از 20 مرداد به صورت گسترده تمامی تابلوهای معابر بررسی می شود و در صورت وجود مشکل برطرف خواهد شد. البته در تهران بیش از 400 هزار معبر داریم که بررسی وضعیت تابلوهای این معابر و برطرف کردن اصلاحات احتمالی کاری زمان بر است و طول می کشد. با این حال اگر همشهریان موردی را دیدند گزارش کنند و بدانند که به آن رسیدگی خواهد شد.

Tag