توسط مرکز ماهر انجام شد

حفاظت از ۳۰۰۰ سایت دولتی و مقابله با ۵۳ دسته بدافزار مخرب

رییس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات، حفاظت از ۳۰۰۰ سایت دولتی و مقابله با ۵۳ دسته بدافزار را به عنوان بخشی از اقدامات انجام‌شده این مرکز از ابتدای سال ۹۷ اعلام کرد.

موبنا – به گزارش موبنا، محمد تسلیمی در جلسه کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات پدافند سایبری استان تهران با اشاره به وظایف و اقدامات انجام‌شده مرکز ماهر، گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۷ مرکز ماهر حملات سایبری را در محورهایی مانند حملات هدفمند در مقیاس ملی، حملات هک و دیفیس و آلودگی بدافزار، حملات و آلودگی‌ها در حوزه تلفن همراه، آسیب‌پذیری نرم‌افزارها و تجهیزات پرکاربر و صفحات جعلی، پایش و خنثی کرده است.
وی از حمله به زیرساخت توزیع شبکه اینترنت کشور به عنوان یکی از حملات در مقیاس ملی یاد کرد و افزود: قبل از وقوع این حمله اخطارهای لازم به سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه اعلام شده بود.
تسلیمی، شناسایی هک و نفوذ به ۶۰۰ سایت مهم و کنترل و رفع آلودگی در کمترین زمان ممکن، حفاظت از ۳ هزار سایت مهم دولتی در برابر حملات و شناسایی و مقابله با ۵۳ دسته از بدافزارهای مخرب از دیگر اقدامات انجام‌شده در حوزه حملات هک از ابتدای سال ۹۷ عنوان کرد.
وی افزود: شناسایی ۶۹ برنامک مخرب اندرویدی، مسدودسازی منابع اینترنتی و اطلاع‌رسانی عمومی و گزارش هویت مهاجمین، بخشی از اقدامات انجام‌شده در حوزه حملات مربوط به تلفن همراه است.
رییس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات به شناسایی آسیب‌پذیری بیش از ۳۰ هزار روتر میکروتیک توسط مرکز ماهر اشاره کرد و گفت: مرکز ماهر در زمینه همکاری‌های بین‌المللی نیز با تمام کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی در زمینه امنیت فضای سایبری همکاری دارد و تاکنون ۲۰۰ مکاتبه در این زمینه با مراکز امنیت سایبری کشورهای مختلف داشته است.
وی همچنین به خدمات ارایه‌شده توسط مرکز ماهر به دستگاه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: ارزیابی امنیتی وب‌سایت‌های دولتی یکی از خدمات مرکز ماهر است که به صورت دایمی و جاری انجام می‌شود.
تسلیمی، توسعه خدمات ابری با پوشش بیش از ۳۰۰۰ وب‌سایت دولتی و محافظت در برابر حملات DDOS و مقام‌سازی آنها در برابر حملات هک و دیفیس، راه‌اندازی و توسعه ۳۵ مرکز تخصصی پیشگیری و مقابله با رخدادهای رایانه‌ای در تمام استان‌ها و طراحی و توسعه شبکه‌ هانی نت ملی در زیرساخت‌ها و ساختارهای اصلی شبکه کشور را از دیگر خدمات ارایه‌شده مرکز ماهر عنوان کرد.
وی افزود: تولید، بکارگیری و توسعه هفت سامانه و ۸۰۰۰ ابزار مهم رصد، ارزیابی، راه‌اندازی آزمایشگاه بررسی امنیت برنامک‌های توزیع‌شده در کشور، خرید خدمات هشت سیستم مدیریت و تحلیل لاگ و طراحی و توسعه سامانه ذخیره‌سازی و تحلیل جریان‌های شبکه در مقیاس کلان، بخشی دیگر از خدمات مرکز ماهر است.
رییس مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات ایران برخی دیگر از خدمات ارایه‌شده این مرکز را ارایه موتوشاب به عنوان نخستین موتور تولید شبکه اجتماعی سازمانی و کسب‌وکار بومی رایگان، برگزاری دوره صیانت از کودک و خانواده در فضای مجازی و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی موثر در حوزه امنیت در سراسر کشور اعلام کرد.