تصفیه آب با کمک ویروس!

پژوهشگران آمریکایی در نظر دارند با استفاده از ویروس‌ها، نانوذراتی از طلا ایجاد کنند که می‌توان با کمک آنها آب را تصفیه کرد.

موبنا – باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند موجودات کوچک مفیدی باشند و شاید بتوان از آنها برای تولید مواد، سوخت، بنزین، اکسیژن و آنتی‌بیوتیک استفاده کرد.

پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید”(UCR)، روشی برای استفاده از ویروس‌ها در ساخت نانوذرات طلا استفاده کردند که می‌توان از آنها برای تصفیه آب و نهایتا، کمک به کاهش هزینه و زمان تولید اجزای الکترونیکی استفاده کرد.

این پژوهش، بر یک ویروس باکتری‌خوار موسوم به “M13” تمرکز دارد که به خاطر انعطاف پذیری و سادگی دستکاری ژنتیکی، سال‌ها، موضوع بسیاری از پژوهش‌های مشابه بوده است. از این ویروس، اغلب برای نگه داشتن نانوسیم‌ها در جای خود، ساخت سلول‌های خورشیدی بهتر و کارآمدتر، باتری‌های لیتیوم- هوا و ابزار پیزوالکتریک به کار می‌رود.

پژوهشگران در این بررسی جدید تلاش کردند برای ایجاد نانوساختارهای طلا، شکل ویروس M13 را تغییر دهند. آنها ابتدا با قرار دادن M13 در معرض آب و کلروفرم، آن را به شکل کروی درآوردند. سپس، محلولی از یون‌های طلا را به آن افزودند، در نتیجه ویروس‌ها مجبور به فعالیت شدند. نتیجه نهایی این فرآیند، نانوذرات طلا به پهنای چند ۱۰ نانومتر بود که تیز و توخالی بودند.

57735152

“الین هابرر”(Elaine Haberer)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: طبیعت، نانوساختارهای پیچیده و سازماندهی شده‌ای را گردهم می‌آورد که دقت و خصوصیات آن، از پیشرفته‌ترین روش‌های فنی هم بیشتر است. با درک و بهره‌برداری از این قابلیت‌ها، می‌توان از این دقت فوق‌العاده نانومقیاس، برای ساخت مواد فوق پیشرفته با عملکردی که پیشتر ممکن نبود، استفاده کرد.

به گفته پژوهشگران، می‌توان این نانوذرات طلا را به عنوان کاتالیزگر نوری برای تصفیه فاضلاب به کار برد.

این پژوهش، در مجله “Nanoscale” به چاپ رسید.

 منبع: ایسنا