آمار جدید از تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن در بافت فرسوده

بانک مسکن از ابتدای سال ۹۶ تا پایان تیرماه امسال، رقمی بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده به متقاضیان بافت فرسوده پرداخت کرد

موبنا – به گزارش موبنا، با توجه به در اولویت قرارگرفتن تامین مالی در حوزه بافت فرسوده به عنوان یکی از مهم ترین ماموریت های بانک عامل بخش مسکن، از سال گذشته پرداخت تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن را با اولویت بافت فرسوده در دستور کار جدی بانک مسکن قرار گرفت. در این راستا سقف تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن با اولویت بافت فرسوده در تهران ۶۰ میلیون، شهرهای بزرگ و مراکز استان ۵۰ میلیون و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.
بررسی کارنامه عملکرد بانک مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن طی یک سال ۹۶ و ۴ ماه ابتدایی سال جاری(تا پایان تیرماه) نشان می دهد: طی این مدت در مجموع ۶۷۳ فقره تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن معادل ۳۳ میلیارد و ۴۵۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در استان های سراسر کشور پرداخت شده است. از این آمار، مجموع تسهیلات بدون سپرده پرداخت شده در حوزه خرید مسکن ، ۵۱۷ فقره در سال ۹۶ به متقاضیان خرید مسکن در بافت فرسوده اعطا شده است. به طوری که ارزش ریالی تسهیلات پرداخت شده در این حوزه معادل ۲۹ میلیارد و ۷۵۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.
جزییات این گزارش حاکی از آن است که از مجموع ۵۷۱ تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن که در بافت فرسوده طی یکسال ۹۶ پرداخت شده است، ۱۴۷ فقره در شعب استان تهران بوده است. پس از استان تهران نیز، استان های همدان، گیلان، مازندران و سمنان به ترتیب دارای بیشترین تعداد تسهیلات پرداختی در این حوزه بوده اند. طی این بازه زمانی در استان همدان معادل ۴۹ فقره، در استان گیلان معادل ۳۷ و در استان های مازندران و سمنان هر یک به تعداد ۲۷ فقره تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن در محدوده قدیمی شهرها پرداخت شده است.
بانک مسکن طی چهار ماه ابتدایی سال جاری نیز عملکرد قابل توجهی در حوزه پرداخت تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن داشته است.
گزارش عملکرد بانک مسکن در چهار ماه نخست سال جاری مربوط به آمار تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن نشان می دهد: در این بازه زمانی، بانک عامل بخش مسکن معادل ۱۵۶ فقره تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن در محدوده بافت فرسوده سراسر کشور به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به متقاضیان پرداخت کرده است.
مجموع تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن در محدوده بافت فرسوده استان تهران طی چهار ماه نخست امسال معادل یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان در قالب ۴۷ فقره بوده است.
در این مدت تعداد تسهیلات پرداختی در این حوزه در استان همدان، معادل ۲۳ فقره، در استان سمنان معادل ۱۳ فقره، در استان گیلان معادل ۱۳ فقره بوده است.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن در راستای ایجاد تحرک در سمت تقاضا، افزایش توان خرید متقاضیان مصرفی و همچنین رونق گیری معاملات مسکن در محدوده قدیمی شهرها، پرداخت این نوع تسهیلات را در دستور کار خود قرار داده است. اعطای اینگونه تسهیلات به دلیل عدم نیاز به سپرده گذاری مدت دار در بانک، به متقاضیان مصرفی خرید مسکن این امکان را می دهد که به سرعت و از سریع ترین روش ممکن به تسهیلات حمایتی خرید مسکن دست پیدا کنند. بانک مسکن تنها بانک عامل است که در این حوزه به صورت مداوم و مستمر فعالیت می کند.
تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن مختص بافت فرسوده از جمله اقدامات کلیدی بانک مسکن در یکسال اول دولت دوازدهم به حساب می‌آید که نقش قابل توجهی در رونق بازار مسکن این مناطق شهری داشته است.