جزئیات شکایت شرکت نفت جی از باقری درمنی

پرونده ۳۳ متهم دارد که ۵ متهم آن فراری هستند. ۴ نفر از متهمان کارشناس دادگستری و ۲ نفرشان کارمند بانک ملی هستند.

موبنا – سیروس نظری وکیل شرکت پالایش نفت جی در پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید باقری درمنی که در دادگاه انقلاب برگزار شد، با اشاره به شکایت این شرکت از متهم اصلی و تعدادی از متهمان دیگر اظهار کرد: همانطور که در کیفرخواست صادره آمده، حمید باقری درمنی با مشارکت آقایان س.م.ج، م. ن، م.ج.د و تعدادی دیگر با نفوذ در مدیران وقت شرکت نفت جی و ارتباط با آنها اقداماتی مجرمانه و به صورت باندی و سازمان یافته انجام داده‌اند که حمید باقری درمنی هدایت‌کننده این گروه بود و با استفاده از شرکت‌هایی که مدیران آنها تحت فرمانش بودند اقدام به جعل اسناد، استفاده از ضمانت‌نامه‌های جعلی، استفاده از چک‌های بلامحل و ارائه اسناد ملکی کم‌ارزش با گزارش کارشناسی غیرواقع مبادرت به دریافت صدها هزار تن قیر از شرکت نفت جی کردند.

وکیل شرکت پالایش نفت جی با بیان اینکه اکثر متهمین این پرونده به موارد فوق در پلیس آگاهی و بازپرس پرونده اعتراف کرده‌اند گفت: در یکی از کلاهبرداری‌های انجام شده این افراد از طریق شرکت فجر گستر نوین با هدایت متهم اصلی و برادرش و همچنین آقای ع. م، با مدیران وقت جی از تاریخ ۱۲ مرداد ۹۰، تا قبل از توافق ۱۳ مهر ۹۰ که بین شرکت جی و فجر گستر نوین به امضا رسید، چند هزار تن قیر را از شرکت نفت جی تحویل گرفته و این در حالیست که هیچ وجه یا ضمانت‌نامه‌ای در قبال آن واگذار نکرده‌اند.
وی ادامه داد: پس از این مورد، پالایشگاه پرنده آبی جهان که ۴۲ میلیارد تومان ارزش داشته و این افراد با این مبلغ آن را خریداری کرده بودند با تبانی به مبلغ ۱۲۵ میلیارد تومان کارشناسی کردند و در قبال ۱۰۰ میلیارد تومان قیر تحصیل شده از شرکت نفت جی در تاریخ ۲۸ آبان ۹۰ در رهن شرکت پالایش نفت جی قرار می‌دهند. این در حالیست که بر اساس کارشناسی انجام شده در سال ۹۲، ارزش این پالایشگاه ۶۷ میلیارد تومان یعنی نصف ارزش‌گذاری کارشناسی قبلی تعیین قیمت شده بود.
نظری اضافه کرد: بعد از این اتفاق آقای م، که بازوی مهم متهم اصلی این پرونده است پس از مذاکره با مدیران وقت شرکت جی، از طریق ۶ شرکت صوری که برخی از آنها حتی آدرس نداشتند، اقدام به خرید ۱۲۸ میلیون کیلوگرم قیر کرده و این میزان قیر تحویل ع.م و آقای ف می‌شود که در قبال این معامله اقرار داشته‌اند مقادیری شمش طلا و وجوه نقد نیز دریافت کرده‌اند.
وکیل شرکت پالایش نفت جی با بیان اینکه کلاهبرداری متهم اصلی این پرونده و همکارانش به اینجا ختم نمی‌شود گفت: در موضوع قیرهای تحویل شده توسط شرکت فجر گستر نوین قراردادی منعقد می‌شود و مقرر می‌شود که ۱۶ میلیون کیلوگرم قیر از شرکت جی به شرکت فجر گستر تحویل شود و در قبال آن ۳ فقره چک ۳ ماهه و یک فقره بیمه مسئولیت قراردادی شرکت بیمه ایران تحویل شود. این در حالیست که در آن زمان مقرر شده بود که فروش محصولات شرکت جی تنها به صورت نقدی و با ضمانتنامه معتبر انجام شود.
وی ادامه داد: پس از سررسید چک‌های این معامله بلامحل بودن آنها مشخص می‌شود و شرکت جی از بیمه ایران تقاضای وصول مبلغ بر اساس بیمه مسئولیت قراردادی را اعلام می‌کند ولی بیمه ایران عنوان می‌کند که اسناد ضمانتنامه مذکور جعلی بوده و امکان پرداخت وجه بیمه‌نامه که ۱۰ میلیارد تومان بوده وجود ندارد و از پرداخت این مبلغ استنکاف می‌کند.
نظری به بخش دیگری از شکایت شرکت جی در این پرونده پرداخت و گفت: در یک مورد دیگر شرکت آریا برج هرم با مدیریت آقای ن، در طول سال ۸۹ و ۹۰، ۱۰۹ میلیون کیلوگرم قیر را از شرکت جی در ازای ۲ ضمانتنامه بانک ملی شعبه بهار دریافت می‌کند و پس از تمدید این ضمانتنامه‌ها و انقضای ضمانتنامه‌های مذکور، مشخص می‌شود ضمانتنامه و تمدیدنامه آن جعلی بوده و بر این اساس بانک ملی از پرداخت وجه قیرها به شرکت نفت جم خودداری می‌کند.
وکیل شرکت پالایش نفت جی افزود: همچنین در سال‌های ۸۹ و ۹۰، شرکت شکوه آبیدر با مسئولیت آقای س. م، که از زیرمجموعه‌های آقای درمنی بود جمعا ۵۵ میلیون کیلوگرم قیر را در قبال دو ضمانتنامه دیگر در بانک ملی شعبه بهار، که پس از سر رسید این ضمانتنامه‌ها جعلی بودن آن مشخص می‌شود و بانک ملی نیز از پرداخت وجه آنها استنکاف می‌ورزد.
وی با اشاره به نامه‌ای که متهم این پرونده در اواخر شهریورماه خطاب به شخصی به نام ز، نوشته گفت: در نامه ۲۶ شهریور ۹۵، متهم اصلی این پرونده خطاب به آقای ز، می‌نویسد در ۱۵ سال گذشته به افراد متعددی از جمله م.س، ف.س، ع.م، م.ب.د، م.ف.ت، ع.ب.ت و … در قبل اموال خریداری شده از آنها سمن معاملات را پرداخت کرده و این در حالیست که اموال متعددی در این نامه از جمله املاک متعددی در مناطق کن، اندیشه، تهران، مازندران و بوسنی هرزگوین و چندین معدن و ماشین‌آلات آن و کارخانه و پمپ‌بنزین قید شده است.
نظری گفت: با کمی مداقه در اظهارات این فرد، متوجه می‌شویم که با توجه به انتقال صوری بخشی از اموالش به این افراد، وی قصد مجرمانه برای انتقال این اموال به منظور عدم پرداخت دیونش داشته است و این در حالیست که تمام این اموال و دریافت‌ها و پرداخت‌ها با دستور شخص باقری درمنی انجام شده است.
وکیل شرکت پالایش نفت جی، در ادامه با اشاره به ارتباطات متهم اصلی پرونده با تعدادی از مدیران وقت شرکت نفت جی، گفت: بر اساس تحقیقات مندرج در پرونده بخشی از اموال شرکت نفت جی که در قالب این قراردادها از اختیار شرکت نفت جی خارج شده در قبال شمش‌های طلا، خودروهای لوکس، ارز و مقادیری پول به منظور خرید املاک در کشور ترکیه به مدیران وقت این شرکت داده شده است.
وی تاکید کرد: با توجه به همه این موارد شرکت نفت جی در سال‌های ۹۰ و ۹۱ خسارت‌های جبران‌ناپذیری را متحمل شد و این شرکت که یکی از اصلی‌ترین تولیدکننده‌های قیر در کشور و خاورمیانه بود با ورشکستگی مواجه شد و امکان پرداخت دیونش را نداشت.
نظری با بیان اینکه قیرهای این شرکت در بازار که با قیمتی کمتر از ۳۰ درصد قیمت بازار به فروش رفته بود باعث شد تا مشکلات بسیاری برای این شرکت ایجاد شود، تصریح کرد: آقای م.ر.ن که در سال ۸۹ و ۹۰ ارتباط نزدیکی با متهم اصلی این پرونده داشت پیش از این در پلیس آگاهی در بخش مبارزه با جعل و کلاهبرداری شاغل بوده و پس از آشنایی با باقری درمنی مدیریت شرکت آریا برج هرم را برعهده می‌گیرد.
وکیل شرکت پالایش نفت جی در پایان با اشاره به درخواست شرکت نفت جی برای بازپرداخت وجوه مذکور از متهم و همدستانش گفت: در حال حاضر شرکت نفت جی معادل ۳ میلیون و ۲۰۲ هزار کیلوگرم قیر از متهمان این پرونده طلب داشته که معادل دلاری آن رقمی بالغ بر ۱۴۵ میلیون دلار است که از این مبلغ تنها ۳۸ میلیارد تومان آن از املاک وردآورد این افراد تحت تملک شرکت نفت جی درآمده است.