تعهدات اپراتورها برای مجوزهای جدید ارتباطی تصويب شد

موبنا - ​تعهدات اپراتورهاي ميزبان در قبال دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطي ثابت (servco)، در كميسيون تنظيم مقررات تصويب شد.

به گزارش موبنا،  به منظور شفاف‌سازي و تعيين حدود وظايف هريك از دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطي ثابت و اپراتورهاي ميزبان و تسهيل در تعاملات بين آنها، “مقررات ناظر بر وظايف و تعهدات اپراتورهاي ميزبان در قبال دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطي ثابت (servco)” تصويب شده است.

علی اصغر عمیدیان دبير كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات درباره وظايف و تعهدات اپراتورهاي ميزبان كه براساس اين مصوبه در حال حاضر شركت مخابرات ايران، دارندگان پروانه‌هاي ايجاد و بهره‌برداري از شبكه ارتباطات ثابت (FCP)، انتقال داده مبتني بر فناوري بي‌سيم ثابت (وايمكس)  و ايجاد و بهره‌برداري از شبكه‌هاي انتقال داده نوري و دسترسي كاربران با استفاده از فيبرنوري (ايرانيان‌نت)  را شامل مي‌شود، افزود: اپراتور ميزبان بايد درخواست مذاكره همه متقاضيان را بررسي كرده و در فرايند انعقاد قرارداد عمده‌فروشي بويژه درباره نحوه دسترسي و استفاده از شبكه و تعرفه واگذاري آن، اصل عدم تبعيض را رعايت كرده و براي جلوگيري از هرگونه انحصار، در چارچوب مصوبه و درصورت وجود متقاضي، با حداقل سه دارنده پروانه، قرارداد عمده‌فروشي منعقد كند.

وي تصريح كرد: براساس اين مصوبه، اپراتور ميزبان از نظر كيفيت خدمات ميان آنچه به مشتركين خود ارائه مي‌كند و آنچه در اختيار دارنده پروانه قرار مي‌دهد نبايد هيچگونه تبعيض و تمايزي قايل شود.

عميديان درباره عدم همكاري اپراتورهاي ميزبان با دارندگان پروانه در انعقاد قرارداد عمده‌فروشي گفت: عدم همكاري براساس تشخيص رگولاتوري و در چارچوب پروانه اپراتور ميزبان، از مصداق‌هاي رفتار ضدرقابتي محسوب شده و بر طبق پروانه اپراتور ميزبان با آن برخورد مي‌شود.