شهری از اهرام شناور! (+تصاویر)

وایالند توسط هنرمندی به نام پیپرپائولو لازارینی طراحی شده است و می تواند انواع امکانات رفاهی و سرگرمی از جمله هتل های مختلف، فروشگاه ها، سالن های ورزشی و حتی سینما را در اختیار ساکنین خود قرار دهد.

موبنا؛ رکسانا دانیالی – همانطور که می دانید، تلاش برای کشف سیاره ای جدید که از قابلیت های زیستی مناسب برخوردار باشد سال های سال است تبدیل به یکی از داغ ترین مباحث مجامع علمی شده است. علت اصلی این موضوع نیز افزایش جمعیت و آسیب هایی است که از جانب انسان ها به طبیعت وارد آمده است. شهری که در ادامه معرفی می شود، نمونه ای بارز در تایید این واقعیت خواهد بود. وایالند نام شهری شناور است که در مجموع، نمایی مشابه اهرام مصر دارد.

wayaland 1

وایالند توسط هنرمندی به نام پیپرپائولو لازارینی طراحی شده است و می تواند انواع امکانات رفاهی و سرگرمی از جمله هتل های مختلف، فروشگاه ها، سالن های ورزشی و حتی سینما را در اختیار ساکنین خود قرار دهد. اما نکته جالب در مورد این پروژه، نحوه تامین انرژی برای تمام مجموعه خواهد بود. پنل های خورشیدی و توربین های آبی از جمله مهم ترین مزیت های وایالند به شمار می روند. هدف اصلی پروژه، خلق تجربه جدید از زندگی در قسمت ساحلی دریا و در بطن جامعه ای پایدار عنوان شده است.

wayaland 3

هرم اصلی وایا از بخش های مختلفی تشکیل شده است که روی پایه ای به ابعاد ۵۴ در ۵۴ متر قرار گرفته اند. این هرم در مجموع مساحتی به اندازه حدودا ۳۰۰۰ متر مربع را به خود اختصاص می دهد. در هر پایه یک ورودی بزرگ برای قایق ها و یک پذیرش لحاظ شده است. در فضای زیرین آن نیز تجهیزات ضروری، ژنراتورها و منابع اضافی برای تولید انرژی در شرایط اضطراری دیده می شود. این پروژه به طور کلی در ده طبقه مختلف سازماندهی شده است که در نهایت مساحتی معادل ۶۵۰۰ متر مربع دارند. از نظر ارتفاع نیز سطح تراز یک کشتی با آب را در نظر بگیرید. وایا از این سطح تراز حداکثر ۳۰ متر ارتفاع خواهد داشت.

wayaland 4

wayaland 5

wayaland 6

لازارینی روند ساخت وایالند را با مدل کوچکتری که تنها دو طبقه دارد (۱۰ در ۱۰ متر) آغاز کرد. طبق نظر تیم طراحان، برای ساخت نخستین سوئیت وایا ۳۵۰.۰۰۰ یورو هزینه لازم خواهد بود. البته هزینه رزرو سوئیت به ازای هر شب اقامت در سال ۲۰۲۲، حدودا ۱۰۰۰ یورو است. علاوه بر موارد فوق، هر سرمایه گذار تبدیل به یکی از شهروندان وایا شده و گذرنامه آن را دریافت خواهد کرد. در مورد محل ساخت اولین وایا نیز میان سرمایه گذاران رای گیری می شود. اسکلت اصلی این پروژه با استفاده از فایبرگلاس، کربن و فولاد طراحی خواهد شد.

wayaland 7

wayaland 8

wayaland 10

wayaland 11

wayaland 12

wayaland 14

wayaland 15

wayaland 16

wayaland 17

wayaland 20

photo ۲۰۱۸ ۰۵ ۰۳ ۰۸ ۲۵ ۱۶

 منبع: پول نیوز