اعلام آمادگی بنیاد فارابی برای انتقال تجربیات فیلمسازان ایرانی به سینماگران کشور سوریه

دیدار تابش با مدیرعامل تولیدات تلویزیون و رادیوی سوریه سینماپرس: مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: فارابی یک نهاد تأثیرگذار و باتجربه در حوزه بین‏‌الملل، تولید فیلمنامه، تولید و پشتیبانی آثار سینمایی است که می‏‌تواند این تجربیات را در اختیار فیلمسازان، فیلم‏نامه‌نویسان و عوامل تولید سینما در کشور سوریه قرار دهد.

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در دیدار مدیرعامل تولیدات تلویزیون و رادیو سوریه با اشاره با اینکه در جهان اسلام آثار ارزشمندی تولید می‏شود ولی متأسفانه در حوزة اکران و توزیع، پشتیبانی نمی‏شود گفت:  بنیاد سینمایی فارابی یک نهاد تأثیرگذار و با تجربه درحوزه بین‏الملل، تولید فیلمنامه، تولید و پشتیبانی آثار سینمایی است که می‏تواند این تجربیات را در اختیار فیلمسازان، فیلم‏نامه نویسان و عوامل تولید سینما در کشور سوریه قرار دهد.

تابش همچنین ادامه داد: یکی از تعهدات بنیاد فارابی در حوزه بین‏المللی، رعایت تمام مراحل قانونی درباره حقوق و کپی رایت فیلم و سپس اکران عمومی فیلم در سینماها و نیز مراکز فرهنگی و جشنواره‏ها است.

دیاناجبور مدیرعامل تولیدات تلویزیون و رادیو سوریه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی به همکاری با بنیاد سینمایی فارابی و تأکید به پخش فیلم‏های ایرانی در سوریه گفت: با توجه به شرایط موجود در سوریه مردم بجای تماشای فیلم در سینماها، آثار سینمایی را در خانه‌‏های خود به صورت سی دی و یا پخش سراسری از تلویزیون تماشا می‏‌کنند.

وی افزود: به دلیل اینکه پخش فیلم از تلویزیون سود تجاری ندارد،می‏توان فیلم‏هایی که چند سال از تولید آنها گذشته است را که سودآوری کمتری دارند، تهیه و پخش کرد.

دیاناجبور مدیرعامل یک مؤسسه فیلمسازی در سوریه و از میهمانان شرکت کننده در سی و سومین جشنواره بین‏المللی فیلم فجر است که در حاشیه این سفر با حضور در بنیاد سینمایی فارابی با مدیرعامل و مسئولان این بنیاد مذاکره و گفت‌وگو کرد.