تحریم‌ها تدریجی لغو می‌شود

بر خلاف تاکید مقامات کشورمان مبنی بر لغو تمامی تحریم ها در روز اول اجرای توافق هسته‌ای، سخنگوی کاخ سفید گفت: تحریم‌ها علیه ایران پس از اطمینان از پایبندی این کشور به تعهداتش لغو خواهند شد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که گفته بود شورای امنیت سازمان ملل باید طی چند روز پس از حصول یک توافق نهایی تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند اظهار کرد: ما پیش از این به وضوح مشخص کردیم که هرگونه لغو تحریم‌ها علیه تهران تنها پس از آن‌که این کشور گام‌های قابل راستی‌آزمایی برای عمل به تعهداتش در این توافق را برداشت صورت خواهد گرفت.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: به طور قطع شورای امنیت سازمان ملل و 5 عضو دائم آن که هم‌اکنون درگیر مذاکرات هسته‌ای هستند باید درباره سرعت و چگونگی لغو تحریم‌هایی که شورای امنیت خود صادر کرده است تصمیم بگیرند.

براساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید ارنست همچنین گفت: آمریکا بارها مشخص کرده است که نظر ما در این‌باره چیست تاکنون توافقاتی در زمینه لغو تحریم‌ها بر سر میز مذاکره صورت گرفته اما یکی از موضوعات رایزنی‌هایی که هم‌اکنون در جریان است همین لغو تحریم‌هاست.

وی تاکید کرد:‌ ایران در صورتی که بخشی از گام‌های قابل راستی‌آزمایی برای اجرای توافق هسته‌ای نهایی را بردارد با کاهش برخی از تحریم‌ها روبرو خواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید افزود: موضوع دیگری که در این مذاکرات مورد بحث قرار می گیرد اقداماتی است که باید برای بازگردان تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم همکاری این کشور با توافق به کار گرفته شود.

ارنست در ادامه ایران را به داشتن سابقه‌ای طولانی از نقض توافق‌نامه‌های بین المللی متهم و تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران مبتنی بر اعتماد نخواهد بود و اگر مشخص شود که ایران با این توافق همکاری نمی‌کند تحریم‌ها به سرعت به جای خود بازگردانده می‌شود.

وی تصریح کرد: ما نظارت زیادی بر برنامه هسته‌ای ایران خواهیم داشت و از این ابزار برای راستی‌آزمایی پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای و فهمیدن عدم همکاری ایران استفاده می‌کنیم.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: بازرسی‌هایی که طبق این توافق از برنامه هسته‌ای ایران انجام خواهند شد بسیار شدید هستند و تنها به تاسیسات هسته ای این کشور محدود نخواهند بود.

غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کند که در این راستا تحریم‌های اقتصادی زیادی را علیه ایران اعمال کرده است.

این در حالی است که ایران همواره این ادعاها را رد و تاکید کرده است برنامه هسته‌ای این کشور ماهیت کاملا صلح آمیز دارد.