کاربران به‌روزرسانی نرم‌افزاری را به خرید گوشی جدید ترجیح می‌دهند

بررسی‌ها نشان می‌دهد که به طور میانگین هر کاربر امروزی سعی می کند از گوشی هوشمند خود حدود ۴ تا ۵ سال استفاده کند.

موبنا – در گذشته روال قضیه به این صورت دنبال می‌شد که کاربران هر سال یک بار گوشی معمولی خود را عوض می‌کردند و صاحبان گوشی‌های هوشمند هم ترجیح می‌دادند هر دو سال یکبار سراغ دستگاه جدید بروند. ولی هم اکنون شرایط تغییر کرده است و مردم برای پرداخت هزینه مربوط به گوشی هوشمند جدید برنامه‌ریزی بیشتری دارند و در مجموع تمایل دارند هزینه کمتری در این زمینه بپردازند. کاربران امروزی به جای خرید یک دستگاه گوشی هوشمند جدید هر دو سال یکبار ترجیح می‌دهند برای سیستم عامل و مجموع نرم‌افزارهای داخلی به‌روزرسانی‌های جدید را در اختیار بگیرند و از گوشی هوشمند قدیمی با قابلیت‌های جدید استفاده کنند.

این طور که «جان داوسون» بنیانگذار و مدیر مرکز تحقیقات «جکداو ریسرچ» می‌گوید، کاربران رفتارهای خود را در زمینه خرید گوشی هوشمند جدید تغییر داده‌اند. او در این خصوص توضیح داد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که به طور میانگین هر کاربر امروزی سعی می کند از گوشی هوشمند خود حدود ۴ تا ۵ سال استفاده کند و در این دوره زمانی هیچ دلیلی برای به‌روز کردن گوشی خود نمی‌بیند». کنار گذاشتن چرخه دو ساله برای خرید گوشی جدید برای تولیدکنندگان این دستگاه موبایلی خبر خوبی نیست و آنها را خوشحال نمی‌کند.

buy new phone 2

«چیتان شارما» مدیرعامل «شرکت مشاوره‌ای چیتان شارما» توضیح داد گوشی هوشمند «آیفون ایکس» اپل از جمله محصولاتی محسوب می‌شود که می‌تواند کاربران را وارد چرخه قبلی کند. او گفت این محصول به اندازه‌ای قابلیت‌های جدید و قابل توجه در اختیار دارد تا کاربران را به خرید دستگاه جدید با فاصله زمانی کوتاه تحریک کند و اپل با طراحی محصولات جدید خود می‌کوشد کاربران خود را به این نتیجه برساند که دستکم هر دو سال یکبار سراغ این محصولات بیایند.

برخی کارخانه‌های تولیدکننده گوشی‌های هوشمند طرح‌هایی را آغاز کرده‌اند که به کاربران امکان می‌دهد گوشی هوشمند جدید را خریداری کنند و با پرداخت هزینه کمتر، سال آینده که مدل جدید دستگاه عرضه شد گوشی خود را با آن تعویض کنند تا بر این اساس کاربر مجبور شود هرسال یک دستگاه گوشی جدید در اختیار بگیرد.

شرکت‌های مخابراتی به این نتیجه رسیده‌اند که قفل کردن کاربران روی خدمات یک اپراتور بر اساس قراردادهای دو ساله حین فروش گوشی‌های هوشمند کاربرد خود را از دست داده است و برای اینکه کاربر در بازه زمانی ۲۴ ماهه متقاعد شود که از خدمات یک شرکت مخابراتی استفاده کند، بهتر است سرویس‌های قابل قبول در اختیار او قرار گیرد.

در حال حاضر بسیاری از اپراتورهای بزرگ جهان برای فروش گوشی هوشمند جدید با مشتریان خود قراردادهای کوتاه‌مدت‌تر از جمله ۱۲ تا ۱۸ ماهه منعقد می‌کنند و البته کاربر را مجبور نمی‌کنند در تمام این دوره زمانی گوشی هوشمند در شرایط اولیه مورد استفاده قرار دهد.