گسترش دانشگاه علمی ـکاربردی به تناسب فعالیتها

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت :دانشگاه علمی ـ کاربردی می ‌تواند به تناسب فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی مناطق مختلف کشور، گسترش یابد.

آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار رئیس و معاونان دانشگاه علمی ـ کاربردی ، ۷۵۰ هزار فارغ‌التحصیل این دانشگاه در طول ۲۲ سال فعالیت آموزشی را برای کشور ایران که مردم و بخصوص جوانانش اشتیاق به تحصیلات دانشگاهی دارند، خوب دانست .

وی با یادآوری چرایی و چگونگی تصویب تأسیس این دانشگاه در دولت سازندگی در سال ۱۳۷۲، گفت: یکی از اهداف ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای این تصمیم، استفاده از تجربیات متخصصان در جهت توسعه علمی کشور و تقویت پیوند صنعت و دانشگاه بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: یکی از خوشحالی‌های ما تأسیس این دانشگاه بود که فکر می‌کردیم تحولی از لحاظ مهارت در نیروی کار کشور ایجاد می‌کند.

آقای هاشمی رفسنجانی با توضیح دو هدف تکاملی تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی و سپس دانشگاه علمی کاربردی، گفت: اکنون که دانشگاه آزاد با تأسیس مراکز رشد در سراسر کشور برای تجاری سازی ابتکارات و اختراعات استادان و دانشجویان برنامه‌ریزی کرده ، فرصتی است که دانش و مهارت با همکاری این دو دانشگاه که کاملاً غیر دولتی‌اند، جدی گرفته شود تا توسعه دانش‌بنیان سرعت گیرد که راه خوبی برای اشتغال تحصیلکرده‌ها و به تبع آن توسعه عالمانه، مستحکم و پایدار کشور است.

وی با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش برای کشور و با پاسخ به تقاضای دکتر اخباری برای تعامل دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی در کشور، گفت: همکاری مراکز علمی و دانشگاهی در هر سطحی برای کشور مفید است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با استقبال از ایجاد و تقویت ارتباط علمی و آموزشی میان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی، خطاب به رئیس این دانشگاه گفت: باید زمینه‌ها و طرح‌های همکاری‌های بیشتر این دو دانشگاه را مشخص کنید و به صورت مکتوب پیشنهاد دهید تا زمینه‌های تحقق این ارتباط فراهم شود.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح برنامه‌های تازه این دانشگاه برای تعمیق تحقیقات علمی و پژوهشی و با تأکید بر لزوم تشویق مخترعان و مبتکران، گفت: مراکز رشد را برای ارزیابی ابتکارات دانشجویان و دانشگاهی و تجاری سازی آنها تأسیس کردیم تا با ضمانت وام‌های بانکی از این طرح‌ها پشتیبانی نماییم.

وی اشتغال و تقویت تولید و ارتقای بهره‌وری را یکی از اقدامات ضروری مسؤولان بخش‌های مختلف کشور دانست و گفت: باید از ظرفیت‌های دانشگاهی کشور برای افزایش علمی اشتغال بکوشیم که رونق اقتصاد و رشد اقتصادی مطلوب در گرو پیوند علم و عمل بهتر و سریعتر به دست می‌آید.

در آغاز این دیدار آقای دکتر اخباری، گزارشی از کمیّت و کیفیت دانشگاه علمی ـ کاربردی در سراسر کشور و آقایان دکتر مجتبی‌زاده و دکتر حاجی‌خانی نیز گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه‌های مسؤولیت خود ارائه کردند.