برگزاری دومین نشست کمیته مشورتی دوجانبه ایران و سنگاپور

دومین نشست کمیته مشورتی دو جانبه ایران و سنگاپور به ریاست معاونین وزراي امور خارجه دو کشور در تاریخ ۹۴/۲/۶ در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

دومین نشست کمیته مشورتی دو جانبه ایران و سنگاپور به ریاست معاونین وزراي امور خارجه دو کشور در تاریخ ۹۴/۲/۶ در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

این نشست به رياست ابراهيم رحیم پور معاون آسیا اقیانوسیه و آلبرت چوا معاون وزیرخارجه سنگاپور با حضور سفرا و مسئولین ادارات منطقه ای دو کشور برگزار شد، طرف ایرانی در ابتدا ضمن ابراز همدردی نسبت به فوت آقای لی کوان یو معمار سنگاپور نوین به اهمیت شرق آسیا و جنوب شرقی آسیا و به ویژه حضور سنگاپور در منطقه و همچنین تبریک بمناسبت پنجاهمین سالگرد استقلال این کشور پرداخت. معاون وزیرخارجه سنگاپور آقای چوا نیز در اظهاراتی با اشاره به تمدن و فرهنگ غنی ایرانی به اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایر ان پرداخته و علاقمندی کشورش برای توسعه روابط را ابراز داشت.

در ارتباط با موضوعات دوجانبه طرفین ضمن ابراز رضایت از تبادل هیئت های دو کشور در سطح سیاسی خواستار پیگیری سفرهای برنامه ریزی شده آتی شده و با مروری بر آمار  و ارقام مبادلات اقتصادی دو کشور، بر لزوم تلاش بیشتر در بخشهای دولتی و خصوصی در جهت گسترش مناسبات تجاری تأکید و در همین راستا امضای اسناد کلیدی که بستر تحرکات بیشتر دو کشور است را مورد توجه قرار دادند.

همکاری در حوزه های فرهنگی – هنری از جمله برگزاری هفته فیلم و همچنین همکاری میان موزه های دو کشور در جهت عرضه تمدن و فرهنگ ایرانی از دیگر موارد مورد بحث بود.

در ارتباط با مسائل منطقه ای، تحرکات داعش و تروریسم و تحولات جدید در خاورمیانه و متقابلأ تحولات در شرق آسیا از جمله تحولات اقتصادی و شکل گیری نهادهای بین المللی جدید مالی و اقتصادی و غیره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در عرصه بین المللی طرفین از همکاریهای دو کشور در محافل بین المللی و حمایت از نامزدهای دو کشور در سازمانها و نهادها ی مختلف ابراز رضایت کردند.

هیئت سنگاپوری در این سفر همچنین با قائم مقام  و معاون آموزشی پژوهشی وزارت امور خارجه، معاون شورای عالی امنیت ملی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس و رئیس اتاق بازرگانی ایران دیدار خواهند داشت.