المپیک کتاب در فرانکفورت پایان یافت

نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت ۲۰۱۶ به پایان خود رسید.

موبنا -نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت ۲۰۱۶ پس از پنج روز فعالیت، ساعتی پیش به کار خود پایان داد.

نمایشگاه امسال کتاب فرانکفورت که حدود یک هفته دیرتر از روال معمول، از ۱۹ اکتبر (۲۸ مهر) آعاز شده بود، شامگاه امروز ۲۳ اکتبر (۲ آبان) پایان یافت.

این نمایشگاه که طبق روال خود در سه روز نخست، تنها پذیرای دست اندرکاران و متخصصان صنعت نشر بود، در دو روز آخر که همزمان با روزهای آخر هفته (شنبه و یکشنبه) و پذیرای عموم مردم بود، روزهای بسیار شلوغی را تجربه کرد.

در پنج روز برپایی این نمایشگاه که نه تنها تکفروشی کتاب ندارد، بلکه برای ورود به آن باید بلیت حداقل ۴۵ یورویی تهیه کرد، شاهد برپایی صدها سمینار و کنفرانس نشر و کتاب، میزگردهای تخصصی، دیدارهای چهره به چهره، نشست های رونمایی و جشن امضای کتاب، و از همه مهمتر و جدی تر، جلسه ها و نشست های تعامل و تبادل حق نشر کتاب ها بود.

این نمایشگاه محبوب ناشران، کتابفروشان، کتابداران، دانشگاهیان، تصویرگران، ارایه‌دهندگان خدمات چاپ، تهیه‌کنندگان فیلم، مترجمان، مهندسان نرم‌افزار و تامین‌کنندگان چندرسانه‌ای حوزه کتاب است. در این نمایشگاه بیش از چهارصدهزار عنوان کتاب عرضه شد و حدود هشت هزار خبرنگار از سراسر جهان آن را پوشش ‌دادند.

در پایان برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت جایزه برگزیدگان ازجمله جایزه صلح کتابفروشان آلمان طی مراسم ویژه اعطا شد.

جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه سال ۲۰۱۶ فرانکفورت در سالن بزرگسال غرفه‌ای در حدود ۲۰۰ متر و در سالن کودک غرفه‌ای حدود ۴۰ متر داشت.

کتاب های منتخب تشکل‌های نشر ایران در نمایشگاه فرانکفورت به نمایش در آمد. همچنین حدود ۱۰ مولف در این نمایشگاه حضور یافتند که به برگزاری تعدادی نشست تخصصی و تبلیغی در غرفه ایران انجامید.

با پایان یافتن نمایشگاه سال ۲۰۱۶ اعلام شد که نمایشگاه سال ۲۰۱۷ از ۱۱ تا ۱۵ اکتبر سال آینده برگزار خواهد شد.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت، از سال ۱۹۴۹ پس از جنگ جهانی دوم و آعاز دوره شکوفایی آلمان جدید به طور مرتب برگزار شده و به بزرگترین و مهمترین رویداد کتاب جهان تبدیل شده است.

هرساله هزاران نفر از دست اندرکاران کتاب در سراسر جهان برای حضور در این رویداد معتبر و تعیین کننده در بازار نشر، به این شهر جنوب آلمان سفر می کنند.

 منبع: ایسنا

Mobna-Telegram