سازنده تلگرام را بیشتر بشناسید

پاول دورف همان چهره اصلی پشت تلگرام است، اپلیکیشنی که در مرکز توجه این روزها قرار گرفته ‌است. تلگرام که پایگاه آن در برلین قرار دارد، رقیب اصلی واتس‌آپ که متعلق به فیس‌بوک است به شمار می‌رود.

موبنا – این اپلیکیشن از رمزهایی استفاده می‌کند که سرعت و امنیت آن را افزایش می‌دهد. به همین خاطر نسبت به سایر سرویس‌های پیام‌رسانی طرفدار بیشتری دارد. کاربران می‌توانند با استفاده از این برنامه گروه‌های بزرگی را برای چت و گفت‌وگو ایجاد کنند و حتی در صورت تمایل چت‌های سری داشته باشند. اما پاول دورف 31 ساله که این اپلیکیشن را ساخته است در حقیقت کیست؟ در ادامه او را بیشتر خواهید شناخت.

1- اغلب از او بانام «مارک زوکربرگ روسیه» یاد می‌کنند. او در سال 2006 پیش از آنکه تلگرام را بسازد، یک شبکه محبوب روسی به نام فونتاکت را راه‌اندازی کرد، به عنوان جایگزینی برای فیس‌بوک به شمار می‌رفت.

2- او اکنون از روسیه تبعید شده است. دورف در سال 2014 از کشور خود فرار کرد. دولت روسیه از او درخواست کرده بود داده‌های کاربران اوکراینی فونتاکت را به آن‌ها بدهد؛ او نیز با این کار مخالفت کرده بود. در آن زمان دولت روسیه کنترل اینترنت را در اختیار داشت.

3- او یک‌بار به ادوارد اسنودن پیشنهاد کار داد. زمانی‌که روسیه در سال 2013 پناهگاهی به اسنودن داد، دورف پیشنهاد داد او به عنوان نیروی امنیتی فونتاکت آغاز به کار کند. او در آن زمان طبق گفته‌های خودش نسبت به کشورش احساس غرور و افتخار می‌کرد. او اسنودن را به عنوان قهرمان زندگی‌اش نیز معرفی کرده ‌است.

4- او معتقد است دیگر سرویس‌های پیام‌رسانی کارایی ندارند. به همین خاطر است که او و برادرش نیکولای در سال 2013 ساخت تلگرام را آغاز کردند. او در ماه سپتامبر طی مصاحبه‌ای که با تک‌کرانچ کرده بود: مهم نیست چه تعداد سرویس پیام‌رسانی وجود دارد، مهم این است که همه آن‌ها کارایی ندارند.

5- او بیش از آنکه نگران تهدیدات تروریستی باشد، نگران تهدیدات امنیتی است. دورف در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفته بود: اگر یک لحظه به دور از احساسات و با منطق به قضیه نگاه کنید، می‌بینید که احتمال اینکه شما یا من در حمله‌ای تروریستی کشته شویم، تقریباً صفر است. این در حالی است که احتمال مرگ با تصادف با یک خودرو میلیون‌ها برابر بیشتر است.

6- او معتقد است فراهم کردن شبکه ارتباطی خصوصی به این هزینه می‌ارزد. تلگرام بلافاصله پس از انتشار خبر استفاده داعش از این برنامه، اعلام کرد که 78 کانال مرتبط با داعش را که به 12 زبان مختلف بوده است بلاک کرده‌است؛ اما چت‌های خصوصی داعشی‌ها همچنان پابرجاست؛ اما این به معنای بد بودن رمزگذاری نیست. دورف اظهار کرده ‌است که برقراری ارتباط شخصی با امنیت بالا از هر چیزی مهم‌تر است. آن‌ها به‌هیچ‌وجه رمزگذاری را محدود نخواهند کرد. او گفته است: «تروریست‌ها بالاخره راهی برای برقراری ارتباط ایمن پیدا خواهند کرد.»

7- او معتقد است که دولت فرانسه به‌اندازه داعش در حمله پاریس مقصر و مسئول است.

8- او این کار را برای پول انجام نمی‌دهد. دورف تلگرام را با هزینه شخصی خودش راه‌اندازی کرده‌ است. تلگرام با سیستم اهدای پول پیش می‌رود.

9- او جهانگرد است و در عکاسی استعداد بالایی دارد. اکانت اینستاگرام دورف پر از عکس‌های جالبی است که از مناظر گرفته‌است. اخیراً در فنلاند، سن‌فرانسیکو، نیویورک و رم عکس‌هایی گذاشته است. او بخشی از کودکی خود را در ایتالیا سپری کرده‌است.

10- او هیچ جا را خانه نمی‌داند. دورف گفته است: «من به هیچ‌جای یک نقشه اشاره نمی‌کنم. به نظر نباید خود را به‌جایی وابسته کنیم.» او هیچ‌گاه حسرت نخورده که چرا روسیه را ترک کرده‌ است.

 منبع: ماهنامه تلفن همراه