اشباع بازار از کاشی‌ و سرامیک

با وجود صادرات محور بودن صنعت کاشی و سرامیک، اوضاع فعلی نشان می‌دهد که این صنعت معدنی در یک دوره رکود قرار دارد و دبیر انجمن کاشی و سرامیک ایران می‌گوید توسعه بیش از حد، صنایعی همچون کاشی‌، سرامیک و سیمان را اشباع کرده است.

موبنا – بهنام عزیززاده با بیان اینکه صنعت کاشی و سرامیک از لحاظ تکنولوژی فاصله‌ای با بهترین‌های دنیا ندارد، گفت: این صنعت به خطر وارداتی بودن تکنولوژی هم در کیفیت و هم در قیمت با بهترین‌های کاشی و سرامیک در دنیا فاصله چندانی ندارد و حتی وضعیت صادرات آن به گونه‌ای است که نقش عمده‌ای از تولیدات آن صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه عراق عمده کشور خریدار محصولات ایرانی است، ادامه داد: سال گذشته حدود یک سوم، معادل ۱۱۲ میلیون متر مربع از محصولات کاشی و سرامیک صادر شد که این نسبت در سال جاری نیز ثابت مانده است و با وجود این می‌توان گفت به لحاظ کمی و قیمتی وضعیت صادرات در یک خط پیش می‌رود در حالی که از نظر کیفیت صادرات به این معنا که نسبت به رشد هزینه تولید در داخل، رشدی در بازار صادراتی نداشتیم.

این تولیدکننده صنایع معدنی با اشاره به اینکه برای توسعه صادرات هنوز ترکش‌های تحریم در بدنه‌ این صنعت به جا مانده است، عنوان کرد: محدودیت‌هایی در صادرات کاشی و سرامیک وجود دارد که برای گذر از آن‌ها چشم به راه رسیدن آثار برجام هستیم، چرا که توان تولید، قیمت رقابتی و تکنولوژی لازم برای صادرات وجود دارد اما مشکل اصلی فروش است و در حال حاضر امکان ورود به بازارهای با ثبات و بزرگ برای ما فراهم نیست.

عزیززاده با اشاره به وضعیت تولید در داخل گفت: به طور خلاصه می‌توان عنوان کرد که بازار داخلی در رکود کامل به سر می‌برد و کارخانه‌های تولیدی با کمتر از ۵۰ درصد خود فعالیت می‌کنند که عوامل آن را در دو مورد می‌توان جست‌وجو کرد، اولی رکود در ساخت‌وساز است و دومی موضوع توسعه بیش از حدی که در واحدهای صنعتی کاشی و سرامیک صورت گرفت و این صنعت را مانند صنعت سیمان اشباع کرد تا امروز ظرفیت ایجاد شده بسیار بیشتر از تقاضای داخلی و امکان صادراتی ما باشند.

وی در مورد چشم‌انداز صنعت کاشی و سرامیک افزود: به طور کلی نسبت به بهبود وضعیت امیدواریم اما فکر نمی‌کنم که در شش ماهه‌ دوم امسال اتفاق چندانی برای ایجاد تحرک در بازار کاشی و سرامیک به وقوع بپیوندد.

 منبع: ایسنا