شهاب حسینی هم ایرانی نیست!

نه تنها اصغر فرهادی ایرانی نیست بلکه تصور می‌کنم شهاب حسینی هم ایرانی نباشد! دلیلش هم بسیار روشن است؛ این که رسانه ملی ما خبر افتخار آفرینی فیلم فروشنده و بازیگر آن در جشنواره فیلم کن را کم ارزش‌تر از خبرهای معمولی قلمداد کرد! انگار نه انگار که این فیلم در ایران و توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده و نماینده سینمای ایران در یکی از معتبرترین جوایز سینمای جهان بوده است!

موبنا – از بیست و چند کانال صدا و سیما انتظار نمی‌رود که مثل بسیاری از کانال‌های تلوزیونی کشورهای دیگر، برنامه اهدای برگزیدگان جشنواره فیلم کن را به صورت مستقیم پخش کنند! حتی از کانال اختصاصی شبکه خبر هم چنین انتظاری نداریم چرا که سقف انتظارت مان از رسانه ملی را این سال‌ها چنان پایین آورده ایم که چنین انتظاراتی، خود کم و بیش نشانه هم صدایی با بیگانگان به شمار می آید! اما این انتظار که لااقل خبر افتخار آفرینی نماینده سینمای ایران در این جشنواره، در رسانه ملی اعلام شود، انتظار زیادی نیست!

در واقع خبر این افتخارآفرینی، حتی دیرتر از کانال‌های تلویزیونی کشورهایی مثل امارات متحده عربی، ترکیه و افغانستان در رسانه ملی ـ و آن هم به صورت زیر نویس در شبکه خبر اعلام شد!

یعنی چیزی به اسم خبر فوری یا گزارش ویژه (Breaking news) وجود ندارد! گونه شناخته شده‌ای که در همه رسانه‌های دنیا شناخته شده است و در چنین زمان‌هایی با قطع برنامه‌ها درباره آن به طور ویژه اطلاع‌رسانی می‌شود!

اینکه شهاب حسینی و اصغرفرهادی، نخل طلای معتبرترین جوایز سینمایی جهان را کسب کنند نه تنها برای سینمای ایران و هر ایرانی که برای کشور می‌تواند فرصت تبلیغاتی ارزشمندی برای ایران هم در سطح بین‌المللی و هم در سطح ملی باشد اما صدا و سیما چنین فرصت‌هایی را به راحتی از دست می‌دهد! و ظاهرا روز به روز شکاف بین خود و مخاطبان ایرانی را بیشتر و بیشتر می‌کند! چنین افتخار آفرینی نمی‌توانست فرصت و وسیله‌ای برای ایجاد غرور، شادی و نشاط ملی برای مخاطبان رسانه ملی باشد؟

اما ایرانی‌ها علاقمند به هنر و سینما دیشب چه کردند؟ همه پای کانال‌های ماهواره‌ای به تماشای مراسم اعلام نتایج جشنواره کن نشستند! چشم صدا و سیما و دلسوزان فرهنگی خوش که این گونه هدایت شده، روز به روز مردم را ترغیب به تماشای کانال‌های ماهواره‌ای می‌کنند!
مگر نه اینکه این فیلم در همین ایران پروانه ساخت دریافت کرده است؟ مگر نه اینکه نویسنده، کارگردان و بازگران آن ایرانی‌اند؟ مگر نه اینکه این هنرمندان در ایران مانده‌اند و در شرایط نه چندان مساعد سینمای ایران برای همین مردم نوشته‌اند، بازی کرده‌اند و فیلم ساخته‌اند؟

آیا جشنواره معتبر کن در حد مسابقات ورزشی ملی، منطقه‌ای یا بین‌المللی نبود؟ دریافت عنوان و جایزه از یکی از معتبرترین جشنواره‌های هنری جهان، رویداد مهمی نیست؟

 منبع: فرارو