چرا پشه‌ها برخی افراد را بیشتر نیش می زنند؟

پشه ها به افرادی که هنگام تنفس دی اکسید کربن بیشتری منتشر می کنند، بیشتر جذب می شوند که افراد بزرگ جثه و بانوان باردار از آن جمله اند.

موبنا – چرا پشه‌ها برخی افراد را بیشتر نیش می زنند؟ با توجه به نوع پشه هایی که در نزدیکی شما وجود دارند، این حشرات کوچک می توانند بیماری های کشنده ای مانند زیکا، مالاریا، تب زرد، تب دانگ و … را انتقال دهند و از این روی، تلاش برای کاهش جذابیت و مواجهه با آنها اقدامی عاقلانه است.

در ادامه با برخی عوامل که می توانند شما را به یک قربانی جذاب برای پشه ها مبدل کنند، بیشتر آشنا می شویم.

افرادی که دارای گروه خونی O هستند نسبت به افراد دیگر احتمال بیشتری دارد پشه ها را به سوی خود جذب کنند.

بنابر نتایج یک مطالعه، پشه های ناقل مالاریا به بانوان باردار دو برابر بیشتر از بانوان غیر باردار جذب می شوند. در شرایطی که زیکا با نقص های مادرزادی نوزادان مرتبط است، این یافته به طور ویژه نگران کننده است.

بدن برخی افراد ترکیباتی را منتشر می کند که باعث جذب پشه ها می شود. در شرایطی که بدن افراد دیگر ترکیبات دافع این حشرات منتشر می کند. چگونگی کارکرد این مساله همچنان نامشخص است اما پژوهشگران در تلاش برای جداسازی ترکیبات شیمیایی و استفاده از آنها در دام های پشه یا اسپری های ضد حشره طبیعی هستند.

بنابر نتایج یک مطالعه، افرادی که باکتری های متنوع‌تری روی پوست آنها زندگی می کنند برای پشه ها از جذابیت کمتری برخوردار هستند.

پشه ها به افرادی که هنگام تنفس دی اکسید کربن بیشتری منتشر می کنند، بیشتر جذب می شوند که افراد بزرگ جثه و بانوان باردار از آن جمله اند.

ورزش کردن می تواند به تولید اسید لاکتیک در بدن انسان منجر شود و دفع آن به همراه عرق می تواند به عنوان یک عامل جاذب برای پشه ها عمل کند.

 منبع: ايلنا