احتمال حمله هکری به نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا

در سال 2008 فناوری نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایفا کرد و انتظار می رود این نقش در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 هم تکرار شود.

موبنا – به گزارش آتلانتیک، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا به طور گسترده ای از اینترنت، شبکه های اجتماعی، برنامه های موبایلی و … برای تبلیغات به نفع خود استفاده کرده و اطلاعات ذی قیمتی را هم در فضای مجازی به اشتراک می گذارند و همه این داده ها طعمه هایی ارزشمند برای هکرها و جاسوسان فضای سایبری محسوب می شوند.

بررسی ها نشان می‌دهد هکرها جاسوسی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اعضای پیکارهای تبلیغاتی آنها را آغاز کرده اند. جیمز کلاپر مدیر واحد اطلاعات ملی آمریکا اخیرا تصریح کرده که این هکرها ممکن است حقوق بگیران دولت های خارجی بوده و برای آنها جاسوسی کنند.

کارکنان اف بی آی و آژانس امنیت ملی آمریکا در ماه های اخیر ضمن دیدار با نامزدهای یاد شده و همکاران آنها تلاش کرده اند تا آموزش هایی را در مورد تهدیدات سایبری ارائه کرده و روش های مقابله با آنها را نیز به افراد یاد شده بیاموزند. علاوه بر این نشانه هایی از تلاش برای حمله هکری به این نامزدها مشاهده شده است.

گزارش های به تازگی از طبقه بندی خارج شده نشان می دهد در سال 2008 و به فاصله کوتاهی بعد از انتخاب اوباما به عنوان رییس جمهوری آمریکا یک حمله هکری بر ضد وی اتفاق افتاده است.

بر طبق همین سند هکرهای وابسته به دولت های خارجی علاقه زیادی به سوءاستفاده از فناوری برای سرقت اطلاعات حساس دارند و با استفاده از بدافزار و ویروس به شبکه های رایانه ای وابسته به نامزدهای انتخاباتی نفوذ می کنند تا دریابند فردی که قرار است به مدت چهار یا هشت سال رییس جمهور ایالات متحده باشد چه ویژگی ها و نقاط ضعف و قوتی دارد.

البته دولت آمریکا خود به علت جاسوسی منظم و گسترده از سران دیگر کشورها در معرض انتقادهای گسترده بوده است. افشاگری های ادوارد اسنودن از جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از دهها رییس جمهور، نخست وزیر، وزیر، مشاور و… در آمریکای لاتین، اروپا، آسیا و … پرده برداشت. بنابراین جاسوسی آمریکایی ها از پیکارهای انتخاباتی دیگر کشورها هم کاملا محتمل است.

هنوز مشخص نیست دولت آمریکا تا چه حد برای مقابله با این حملات هکری آماده است. گروه هکری Anonymous یا ناشناس تا به حال بارها به سایت های شخصی و تجاری وابسته به ترامپ حمله کرده و آنها را از دسترس خارج نموده است. هیلاری کلینتون هم هدف چند حمله مشابه بوده است.

این حملات ممکن است باعث سرقت اطلاعات تماس افراد مهم، محتوای بحث های صورت گرفته میان آنان و از همه مهم تر جزییات گزارش های محرمانه و سری دریافتی توسط آنان شود. این گزارش ها معمولا توسط نهادهای مهم دولتی و خصوصی برای نامزدها ارسال می شوند. باید منتظر ماند و دید امسال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آبستن چه حوادث و رویدادهای هکری خواهد بود.

 منبع: فارس