زائرانی از ۵۲ کشور جهان در مسجد جمکران

دفتر تکریم زائران غیرایرانی مسجد مقدس جمکران در شش ماه گذشته آمار حضور زائران از ۵۲ کشور جهان را ثبت کرده است.

موبنا -حجت الاسلام سیدمهدی هاشمی زاده ، مدیر روابط عمومی و امور بین المللی مسجد مقدس جمکران، در خصوص افزایش تعداد زائران این مسجد مقدس در شب و روز میلاد امام زمان (عج) اظهار داشت: هر سال در دهه دوم ماه شعبان شاهد افزایش بسیار زیاد زائران مسجد مقدس جمکران هستیم. وی همچنین آماری از تعداد زائران مسجد مقدس جمکران ارائه داد و گفت: طبق آمار سرشماری در سال 1380 مسجد مقدس جمکران در طول سال حدود یک میلیون نفر زائر داشت. در سال 1390 آماری که مراکز آمار ارائه دادند، حدود 15 میلیون نفر به این مسجد شریف آمده بودند.

وی همچنین به افزایش زائران در سال 1393 اشاره کرد و گفت: در سال 1393 نیز این تعداد به 21 میلیون نوبت زیارت رسید، به این مفهوم که ممکن است برخی افراد بیش از یک بار به زیارت این مسجد مقدس آمده باشند.

هاشمی زاده با بیان اینکه به طور معمول در روزهای عادی این مسجد شریف حدود چند صد هزار زائر دارد، بیان کرد: معمولا در شب های چهارشنبه و همچنین روزهای تعطیل در فصل تابستان و همچنین روزهای آخر سال تعداد زیائران مسجد مقدس جمکران افزایش پیدا می کند. در این زمان ها، جمعیتی بیش از پانصد هزار نفر در طول هفته به زیارت این مسجد مقدس می آیند.

وی ادامه داد: در هفته های عادی آماری تهیه کردیم که نشان می داد از شب چهارشنبه تا غروب روز جمعه جمعیتی بالغ بر 150 تا 250 هزار نفر به زیارت می آیند. البته این آمار به نسبت مراسم مذهبی و ملی گوناگون، متغیر است.

هاشمی زاده همچنین آماری از زائران غیر ایرانی مسجد مقدس جمکران ارائه داد و گفت: دفتر تکریم زائران غیرایرانی در شش ماه گذشته آمار حضور زائران از 52 کشور جهان را ثبت کرده است. در عین حال گروه های مردمی بسیاری هستند که به طور خودجوش فعالیت می کنند و ما آن ها را شناسایی کرده ایم که در آستانه عید بزرگ نیمه شعبان و مراسم دیگر، برنامه های متنوعی ارائه می دهند. از طرف دیگر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی هم باید در این مجموعه خدمات فرهنگی ارائه دهند.

مدیر روابط عمومی و امور بین المللی مسجد مقدس جمکران در خصوص برنامه های ویژه که در حوزه قرآنی هم در نظر گرفته شده است، گفت: حوزه قرآن در مسجد جمکران به طور مخصوص تقویت شده است تا در این روزها که زائران زیادی برای زیارت مسجد مقدس می آیند، از دستاوردها و تولیدات قرآنی بهره مند شو ند.

هاشمی زاده تصریح کرد: حوزه قرآنی مسجد مقدس جمکران به صورت ویژه تقویت شده است و در تمامی برنامه‌ها و مناسبت‌ها بهترین قاریان ملی و بین المللی دعوت شده اند، با این وجود محفل ویژه قرآنی در شب میلاد با سعادت حضرت ولی‌عصر(عج) بر پا می‌شود، در حوزه کودک خدمات ویژه‌ای ارائه خواهد شد که علاوه بر خدمات مجموعه گل نرگس، بخش تکریم کودکان زائران غیرایرانی با همکاری دارالقرآن عتبه حسینیه(ع) و زبان‌دان‌های بخش تکریم زائران غیرایران ارائه می‌شود و این کودکان از خدمات فرهنگی به زبان خود آشنا خواهند شوند.

 منبع: تسنیم